Dopravní výchova hrou. Naučte děti bezpečnosti hravou formou

Dopravní výchova hrou. Naučte děti bezpečnosti hravou formou

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Doprava je dnes neodmyslitelnou součástí našich životů. Většina lidí žije ve městech, kde se potýká s větším či menším dopravním ruchem a s tím spojenými riziky. Děti se tak s různými dopravními situacemi setkávají od útlého věku, proto je třeba cvičit s nimi hravou formou bezpečné chování na silnicích a chodnících. Dobře připravit je můžou i speciální edukativní hračky, o které stoupá zájem i ze strany mateřských školek.

Se základy dopravní výchovy by se mělo začínat již u dětí v předškolním věku. Nejpřirozenějšími vzory jsou tady rodiče, kteří také mohou jít nejlepším příkladem. Děti totiž velmi rychlou postřehnou chyby jako přecházení na červenou, které vidí u dospělých a pak je napodobují. Rodiče by měli učit děti orientovat se v dopravním prostředí – čím dřív to dětí naučí, čím jednodušeji to budou umět vyhodnotit v budoucnu v jakékoli situaci, která bude z hlediska ohrožení bezpečnosti a potažmo zdraví výzvou.

Důležitou roli při dodržování pravidel při dodržování pravidel silničního provozu hraje věk dětí. V předškolním věku je ideální začít, protože do šesti let se vnímání u dětí neustále vyvíjí. Na rozdíl od dospělých děti v tomto věku mají zkreslené vnímání a neumí odhadnout správnou vzdálenost vlivem nedostatečně vyvinuté prostorové orientace. Také je u předškolních dětí velmi běžné zaměňování pravé a levé strany. Problém mají i se zaostřováním na předměty ve větší dálce.

Nejvíce se při učení dopravní nauky osvědčila hravá forma. Do paměti se jim důležité informace vštípí snadněji než formou příkazů či rodičovských doporučení. Učit se dá celá řada situací, kdy bude dítě chodec, pasažér v dopravním prostředku, cyklista nebo jezdec na koloběžce či odrážedle. Dítě by mělo znát různé druhy dopravních prostředků a vědět, na co slouží i jaké nebezpečí hrozí při střetu, když budou nedostatečně opatrné. Důležité je, aby si dítě osvojilo, jak a kde se přechází přes silnici. Ani přechody nejsou samy o sobě zárukou bezpečnosti a je třeba být ostražitý i na nich během přecházení.

Školky jsou ideální pro vzdělávací hry

Rostoucí zájem o vybavení pro školy a školky z kategorie dopravní nauka potvrzuje i Martin Kraus ze společnosti Makra Didakta, která se specializuje na výrobu a dodání vybavení pro školy a školky. „Populární je herní semafor pro dopravní nauku, kde automatický systém zajišťuje pravidelné přepínání světel, nebo sada dopravních značek, díky kterým děti získávají základní znalosti do druzích dopravních značek a dopravní výchově obecně. V nabídce máme také celou řadu barevných dětských vestiček s různými motivy, ať už dopravních značek, nebo jiných důležitých symbolů. Vestičky obsahují i průsvitné kapsy, do kterých si mohou děti napsat vlastní jméno nebo si tam nakreslit třeba podobiznu řidiče,“ říká Martin Kraus.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: