Dobrá fyzická kondice je základem všeho

Dobrá fyzická kondice je základem všeho

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Jarní únava, s ní spojená oslabená imunita a nedostatečná fyzická kondice mají za následek četné zdravotní komplikace. Kondičku si přitom lze zlepšit během poměrně krátké doby. Chce to však silnou vůli a disciplínu.

Špatná fyzická kondice není jen občasné zafunění při chůzi do kopce či nedoběhnutí autobusu cestou do práce. Tento stav je odrazem životního stylu, a hlavně jedním z činitelů všech možných zdravotních komplikací. Mít dobrou fyzickou kondici totiž neznamená jen mít hezké křivky a zvládnout občasný běh. Dobrá fyzická kondice znamená být ve formě, cítit se dobře, energicky a žít v těle, které si dokáže mnohem lépe poradit s veškerými neduhy. Pohyb nás tak chrání nejen před nechtěnými faldy, ale také před depresemi, úzkostlivými stavy a nemocemi. Rozhodne-li se však někdo zlepšit si kondičku, je třeba připravit se na trochu přísnější režim.

Zdravotní stav je nutné brát v potaz

Před samotným zvýšením fyzické zátěže je zcela zásadní vědět, co si ke svému tělu můžeme dovolit. Zejména lidé s velkou nadváhou nebo lidé obézní, kteří nejsou zvyklí na skoro žádný pohyb, by určitě neměli začínat budovat fyzičku ostrým během nebo jiným vysilujícím cvičením. Zpočátku postačí pravidelné procházky v rychlejším tempu, pravidelná návštěva bazénu nebo klidná jízda na rotopedu. Naopak lidé, kteří na tom nejsou tak špatně, mohou klidně začít s intenzivnějším kardiovaskulárním cvičením, které je dobré kombinovat se cvičením s vlastní vahou těla. Je ale nutné poslouchat své tělo a uvědomit si možná omezení, která s sebou současný zdravotní stav přináší. Začátek tedy není dobré přepálit, naopak neuškodí mít určitou rezervu. Není ovšem od věci zpočátku navštívit odborníka nebo se poradit s lékařem. Existují i nejrůznější poradenství, profesionální trenéři či podpůrné skupiny. Oblíbený je například program Změním se, který funguje více než sedm let v rámci projektu Zdraví jako vášeň. Klienti Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, která jej pořádá, si ho nemůžou vynachválit. Program vede známý český výživový poradce Petr Havlíček a jeho tým, který se stará o to, aby účastníci změnili svou fyzickou a psychickou kondici dle svého přání. Výsledkem není jen zlepšení kondice, ale v mnoha případech také vyřešení chronických nemocí či odbourání stresu. Do programu se může přihlásit každý klient ZP MV ČR, který se zúčastní výběrového konkurzu a který bude pojišťovnou vybrán. Účast v projektu je poté zcela zdarma. Více informací naleznete na webových stránkách www.zdravijakovasen.cz

Jaké aktivity jsou vhodné

Jak již bylo zmíněno, aktivity pro zlepšení fyzické kondice se odvíjí od zdravotního stavu každého jedince. Obecně je však doporučováno začínat s kardiovaskulárními činnostmi, jako je běh či lehký výklus, plavání, jízda na bicyklu nebo i rychlá chůze. Při jakémkoli typu sportu je ovšem důležitá pravidelnost a vytrvalost. Vždy je zároveň vhodné začínat od kratších časových intervalů a menší zátěže. Fyzičku je třeba budovat postupně a nepřetěžovat se. S přibývajícími týdny lze přidávat kilometry nebo čas strávený danou činností. Na končetiny lze také přidat menší zátěže. Velkým hitem je v současnosti HIIT cvičení, které je časově velmi nenáročné a účinné,   vede k spalování tuků a nárůstu svalů a celkově ke zlepšení fyzické kondice. Jde o trénování po krátkou dobu, avšak s extrémními intervaly, a provozovat jej lze prakticky všude, v posilovně na jakémkoli stroji, v přírodě či i ve vodě.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: