Děti učte vařit co nejdříve, ovlivníte tím jejich stravování v dospělosti

Děti učte vařit co nejdříve, ovlivníte tím jejich stravování v dospělosti

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Životní tempo se neustále zrychluje a technologie ovládají každodenní život nejen dospělým, ale i dětem. Ty často ovládají elektroniku lépe než jejich rodiče, a zatímco v tomto oboru excelují, v ostatních každodenních činnostech jsou pozadu. Jedním příkladem za všechny je vaření. Osvojení této dovednosti od útlého věku má přitom daleko hlubší význam. Proč je důležité učit děti pohybovat se v kuchyni? A jak na to?

Maso, mléko, zelenina, ovoce. Odkud se tyto potraviny berou? Překvapivě vysoké procento dětí v předškolním věku je na tuto otázku schopné odpovědět, že pochází ze supermarketu. Tam je přece rodiče kupují. Děti by však od mala měly znát hodnotu jídla a měly by vědět, že potraviny nejsou samozřejmost. Je potřeba s nimi nakládat rozumně a s respektem. Tyto znalosti děti získávají od rodičů a jedním ze způsobů, jak je potomkům vštěpovat postupně, nenásilně a hravou formou, je zapojit je do dění v kuchyni.

Učit děti vařit je skvělou formou, jak je připravit na život. Když dětem umožníte experimentovat v kuchyni a učit se základy vaření, podpoříte tím jejich nezávislost a samostatnost. Naučí se plánovat, organizovat a řešit problémy.

Ještě důležitějším benefitem je fakt, že pokud dítě budete učit pracovat s potravinami, vštípíte jim základní principy stravování. V pokročilejším věku budou schopné rozlišit rozdíly mezi zdravými a nezdravými potraviny a vybudují si pozitivní vztah k jídlu. Kdy se zapojováním dětí do vaření začít?

Děti můžete do vaření zapojovat klidně od 2 let, jen tomu musíte přizpůsobit úkoly, které jim zadáte. V tomto věku mohou děti například omývat zeleninu a ovoce nebo míchat studené přísady. Naučte je, jak se zachází s vařečkou. Vysvětlete jim, proč je vůbec důležité jednotlivé přísady omývat. Ve věku kolem 4 let jsou již děti schopné krájet měkké suroviny nebo si namazat chléb či rohlík. V tomto věku je také důležité učit děti udržet pořádek v kuchyni. Projděte s nimi, co kam patří. Zhruba od 5-6 let přichází na řadu první tepelná úprava, a to je příprava jídla na pánvi. Naučte děti, jak se zapíná sporák, že ho nemají zapínat na nejvyšší výkon. Čím lépe dětem tyto věci vysvětlíte, tím spíše nedojde k úrazu. Základní dovedností je také naučit je dobře krájet. Vysvětlete jim, že mají držet prsty schované. Ideálně je také zapojte do celého procesu. Proberte s nimi menu, co je potřeba nakoupit, co máte ve spíži apod.

Lásku k vaření můžete podpořit i pořízením dětské kuchyňky, například na e-shopu MAKRA DIDAKTA. Kuchyňka je vhodná již pro děti od dvou let a představuje jejich vlastní bezpečné prostředí. V kuchyňce děti mohou trávit nerušený čas, rozvíjet svou fantazii, a dokonce v ní připravit některé potraviny k dalšímu zpracování. Nebojte se dítě ve vaření podporovat, jednou vám za tuto dovednost poděkuje.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: