Dbejte na preventivní vyšetření prsou s kompletním screeningem

Dbejte na preventivní vyšetření prsou s kompletním screeningem

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Karcinom prsu je nejčastějším rakovinovým onemocněním českých žen, jen ročně přibude 6 000 nových případů. Klíčovou roli hraje prevence. Rozdíl mezi včasným a pozdním odhalením zhoubného nádoru může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Nepodceňujte preventivní vyšetření ani vy. Kdy se na něj objednat a jak probíhá?

Rakovina prsu patří k dobře léčitelným onemocněním s velkou nadějí na úspěšnou léčbu za předpokladu, že je diagnóza stanovena včas. Rané stádium vývoje, tj. ještě než se prsní nádory stihnou rozšířit do krevního řečiště, umožňuje včasné zahájení léčby a zlepšuje vyhlídky na budoucnost pacienta. Lékařská praxe však bohužel zná i takové případy, kdy fáze nemoci byla kvůli zanedbaným preventivním vyšetřením natolik rozvinutá, že už medicína nemohla pomoci. Přitom mamografický screening dovede rakovinu odhalit zavčasu tak, že přes 95 % všech pacientů se navrátí do běžného života.

Kdy je vhodné se objednat?

Všechny ženy jsou od určitého věku zvány na preventivní vyšetření, i když nemají žádné příznaky. U nás je nastavený celoplošný systém sledování žen s cílem odhalit příznaky této nemoci. Všechny zdravotní pojišťovny hradí svým klientkám od 45. roku vyšetření pomocí mamografu, a to každé dva roky. Bez ohledu na věk pak má na bezplatné vyšetření nárok každá žena s obtížemi, jíž speciální žádanku vypíše praktický lékař nebo gynekolog. Lékaři doporučují nečekat, až nazraje vhodná doba, a prevenci rozhodně nenechávat pouze v rukou odborníků a zdravotnických center. Důležitá jsou i pravidelná samovyšetření pohmatem, ideálně jednou měsíčně.

Kde se vyšetření provádí?

Žádanku na mamografický screening vám vypíše praktický lékař nebo gynekolog. V české republice k provádění screeningu existují akreditovaná specializovaná centra s vyškoleným týmem odborníků a potřebným přístrojovým vybavením. Na otázku, co je to mamograf a jak funguje, nám odpověděla MUDr. Kateřina Brousilová z Mamografického centra Beroun. „Jedná se o radiodiagnostickou metodu, během níž se využívá jen malá dávka rentgenového záření. Zátěž pro tělo je minimální a vyšetření rozhodně není nebezpečné, není se čeho obávat,“ říká doktorka Brousilová. „Samotná mamografie se provádí vestoje a v drtivé většině vyšetření nebolí. Pouze ženy s citlivějšími prsy mohou pocítit tlak v důsledku stlačení prsu kompresní deskou. Nejedná se ale o žádnou bolest, je to někdy jen chvilkově nepříjemné,“ dodává lékařka. Mamografické centrum v Berouně je specializované špičkové zdravotnické zařízení zaměřené na komplexní diagnostiku prsou. Provádí kromě diagnostické a screeningové mamografie další vyšetření, například sonografii prsů. Má smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami a klade důraz na příjemné prostředí a krátké objednací lhůty, zpravidla ne delší než dva týdny.

Pokud máte zvýšené riziko výskytu například v důsledku pozitivní rodinné anamnézy, rozhodně se vyplatí investovat do častějších nebo dřívějších prohlídek z vlastních prostředků. Cena vyšetření se pohybuje v rozmezí od 300 do 800 Kč.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: