Chytrá výbava do auta pro všechny situace. Na co nezapomenout

Chytrá výbava do auta pro všechny situace. Na co nezapomenout

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Sednout do auta a vyrazit na cesty s vědomím, že s sebou na palubě vezete i chytré pomocníky, které vám usnadní život v nečekaných situacích. Jak je na tom vaše povinná a doporučená výbava auta? Jednou za rok si projděte vybavení svého automobilu a překontrolujte stav. Máte vše?

V posledních letech se povinná výbava auta stanovená ministerstvem dopravy nijak zásadně nemění. Poslední větší změny se odehrály v roce 2018. Povinná výbava auta je daný souhrn věcí, dílů či doplňků, které musí mít každé vozidlo. Povinnost stanovuje vyhláška číslo 206/2018, která změnila dřívější vyhlášku o schvalování technické způsobilosti vozu. Kromě této povinné výbavy je široké spektrum věcí, které se mohou na každodenních i svátečních cestách hodit. Přečtěte si naše tipy a zvažte, co z toho se vám může hodit.

Povinná výbava 2023

Aktuálně musíte mít v České republice v autě autolékárničku, reflexní vestu, výstražný trojúhelník, sadu na opravu pneumatik nebo náhradní kolo a klíč na matice kol a příruční zvedák. Povinná výbava auta nevyžaduje u všech vozidel náhradní kolo. V této kategorii jsou výjimky a určitá „ale“. Náhradní kolo, klíč a příruční zvedák nemusí mít vozidla s nouzovým dojezdem, s indikací defektu, s prostředky pro bezmontážní opravu umožňující dojezd a vozidla se zajištěnou asistenční službou pro výměnu pneumatiky. Výstražný trojúhelník se umisťuje na dálnici alespoň sto metrů za auto, na silnici alespoň padesát metrů. Používá se nejen v případě dopravní nehody, ale i v případě odstavení pro poruchu.

Nová autolékárnička má dobu expirace čtyři roky. Dříve se doba expirace intenzivně hlídala a celá lékárnička se musela po jejím uplynutí měnit. Podle nové vyhlášky už to není nutné. Stačí, že její součásti jsou neporušené a neznehodnocené. Pro automobily do 3,5 tuny jsou autolékárničky o velikosti I. Kupujete-li novou lékárničku, nemusíte řešit její složení – bude automaticky odpovídat platné legislativě.

Před jakoukoliv cestou si zkontrolujte, že máte platné povinné ručení, abyste se vyhnuli nejen pokutám, ale také byli kryti při dopravní nehodě. Nejvýhodnější povinné ručení získáte online porovnáním aktuálních nabídek pojišťoven. Můžete vyzkoušet nezávislý internetový porovnávač Porovnej24.cz a na pár kliknutí vybírat z dostupných nabídek z celého trhu.

Co se hodí mít v autě navíc?

Další doporučená výbava závisí na tom, kam často jezdíte a co vás může potkat. Podle toho si přizpůsobte i výbavu v kufru a bočních přihrádkách. Vřele doporučujeme vzít si do kufru balení vod. Na cestách se může stát cokoliv, a obzvlášť pokud cestujete s dětmi, tak bývá obyčejná voda k nezaplacení. Formulář záznamu o dopravní nehodě není povinnou součástí výbavy automobilu, ale je vhodné mít ho při ruce. Dostanete ho po sjednání povinného ručení od své pojišťovny. Škrabku a smetáček mějte po ruce především v zimních měsících, v opačném případě vás čeká ometání auta vlastním kabátem a škrábání kreditní kartou. Také nůž je nenápadná drobnost, která vám usnadní konzumaci jídla a využijete ji i pro snadná řešení drobných technických problémů. Dále zvažte hasicí přístroj, tažné lano, startovací kabely a kapesní baterku.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: