Chystáte se na dovolenou? Před odjezdem odpojte spotřebiče ze zásuvek

Chystáte se na dovolenou? Před odjezdem odpojte spotřebiče ze zásuvek

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Dovolená je časem odpočinku, dobrodružství a úniku od každodenní rutiny. Při balení kufrů a plánování aktivit je však snadné zapomenout na jednu klíčovou věc, která se samotnou dovolenou nemá moc společného, ale může ušetřit stovky korun a zajistit klidný spánek. Před odjezdem na dovolenou byste správně měli odpojit většinu spotřebičů ze zásuvek. Proč je to důležité?

Prevence proti požáru

Malý zkrat nebo přepětí v síti může vést k požáru. Odpojením elektrických spotřebičů minimalizujete riziko toho, že se by se tak mohlo stát, zatímco budete v poklidu na dovolené. „Spotřebiče nenechávejte ani v pohotovostním režimu, televize odpojte i od antény. Doporučujeme také vypnout jističe pro světelný a zásuvkový okruh,“ říká Jakub Tobiáš z LAMA energy.

Ochrana proti přepětí

Běžný blesk může způsobit přepětí, které může poškodit nebo úplně zničit spotřebiče. Úplně odpojte ty spotřebiče, které nemusí zůstat zapnuté. Na zbytek může pomoci přepěťová ochrana.

Dlouhodobá životnost spotřebičů

Stálé napětí způsobuje postupné opotřebení spotřebičů a jejich elektronických součástek. Tím, že je budete pravidelně odpojovat, když pojedete na delší dobu pryč, prodloužíte jejich životnost.

Odpojením spotřebičů ze zásuvky šetříte

„Spotřebiče, které zůstávají zapojené v zásuvkách, spotřebovávají energii, i když nejsou používány, a to i ve standby režimu. Odpojujte proto spotřebiče ze zásuvky, i když jedete pryč třeba jen na víkend. Nezapomínejte ani na nabíječky. Ročně tímto krokem můžete ušetřit i stovky korun,“ dodává Tobiáš.

Před odjezdem na dovolenou si projděte domácnost a všechny zásuvky. Identifikujte, které spotřebiče lze vypojit, a které nikoli. Typicky jsou to lednice a mrazák. Nezapomeňte ani na zapojená světla v zásuvce, nabíječky nebo třeba televizní antény či wifi router. „Dovolená by měla být bez stresu a tímto krokem se vyhnete zbytečným výdajům za energie a zajistíte, že se vrátíte do domova stejně bezpečného, jaký jste ho zanechali,“ uzavírá Jakub Tobiáš z LAMA energy.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: