Cestovní kanceláře registrují nevídaný zájem o zájezdy, rezervace na poslední chvíli jsou riskantní

Cestovní kanceláře registrují nevídaný zájem o zájezdy, rezervace na poslední chvíli jsou riskantní

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Sezonu, jako je ta letošní, cestovní kanceláře už dlouho nezažily. Zájem o zájezdy je podle dostupných informací ještě vyšší, než tomu bylo před pandemií koronaviru. A to i přesto, že se cena zájezdů oproti roku 2019 zvýšila zhruba o 10 %. Češi také více utrácí, volí delší termíny a dražší varianty, například all inclusive. Last minute slevy tak nyní skoro neexistují a nechávat rezervaci dovolené na poslední chvíli je riskantní.

Pokud je tak dovolená ještě před vámi a vy stále vyčkáváte s vyhledáním vhodné destinace, neměli byste příliš otálet. Experti uvádí, že i tři týdny jsou v tuto chvíli krátká doba a není výjimkou, že neseženete nic ve vysněné lokalitě nebo v rozpočtu, který jste si na dovolenou vyhradili. Jedná se o nevídaný posun, ještě tři roky zpátky stačilo dovolenou řešit klidně i týden před odletem. Právě tehdy vyšla většinou velmi výhodně.

Největší zájem je jednoznačně o Řecko, Turecko, Itálii nebo Bulharsko. Dovolenkáře však lákají i vzdálenější destinace jako Zanzibar nebo Dominikánská republika. Tradičně Češi míří i do Chorvatska, sem však většinou jezdí po vlastní ose a výjimkou nejsou ani ti, kteří využijí vlakovou dopravu. Přímé linky jezdí například do Splitu nebo do Rijeky.

Řešením může být termín dovolené až na podzim, od druhé poloviny září dále. V tom případě je ale potřeba vybírat takové destinace, kde je v tuto dobu ještě slunečné a teplé počasí. Například na Istrii v Chorvatsku už není teplé počasí v září zcela jednoznačné.

Připravit byste se také měli na vyšší výdaje a je třeba se obrnit trpělivostí. Některé cestovní kanceláře zájezdy sice na svých internetových stránkách inzerují, po rezervaci však ještě zdaleka nemáte vyhráno. U některých termínů je poznamenáno, že zasláním poptávky rezervace nevzniká a máte vyčkat na to, až vás kancelář sama kontaktuje. Zájezdy jsou také samozřejmě přeprodávány a jistota, že se dovolené opravdu dočkáte, mizí do neznáma. Nezřídka se stává, že vám cestovní kancelář nebo jiný zprostředkovatel jednoduše vrátí peníze nebo se bude snažit najít jinou variantu.

Dovolenou si však většina lidí vybírá podle lokality a také podle hotelu a jakékoli změny se mohou setkat s nelibostí. Pokud však nějaký zájezd přece jen rezervujete, sjednejte si extra cestovní pojištění, například na internetovém srovnávači Klik.cz, a nespoléhejte jen na pojištění, které je nabízeno v rámci zájezdu, chtějte pravé cestovní pojištění. Také doporučujeme kontaktovat hotel, ve kterém máte být ubytovaní a ověřit si rezervaci na vaše jméno.

I přes zdražení zájezdů však vyjde rezervace přes cestovní kancelář stále levněji, než kdybyste do dané lokality letěli na vlastní pěst. Letecké společnosti sice pravidelně dávají do oběhu levné letenky, ty však většinou zahrnují jen příruční zavazadlo, a do toho se na letní dovolenou vejde jen málokdo. Samostatnou kapitolou je také rezervace ubytování přes ubytovací portály. To ve většině případech vyjde podstatně dráž. Alokace ubytování, které mají cestovní kanceláře k dispozici, jsou totiž nasmlouvané za bezkonkurenční ceny.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: