Češi při koupi nemovitosti riskují ze strachu, že je předběhnou jiní zájemci

Češi při koupi nemovitosti riskují ze strachu, že je předběhnou jiní zájemci

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Češi patří ke konzervativním národům. Kočování zkrátka nemáme v krvi a neradi se stěhujeme, pokud si jednou zvykneme na život v určité lokalitě. A to platí dokonce i v případě, že dostaneme nabídku na práci snů v jiném městě nebo šanci na lepší životní podmínky. Pokud už ale nový byt pořizujeme, celý proces často paradoxně probíhá překvapivě rychle. Doba, v které nezkušení kupující přistupují k závaznému podpisu rezervační smlouvy, je rekordně rychlá. Odborníci varují před ukvapeným rozhodováním, které vás může zbytečně přijít na statisíce.

Služby, které pokrývají základní minimum bezpečné koupě nemovitosti, jsou naprosto běžné na trzích v západní Evropě a Americe. Patří k nim právní prověrka veškerých smluv a dokumentace od nezávislého odborníka na právo a posouzení technického stavu nemovitosti. Nezkušení kupující se tak chrání před skrytými právními či technickými vadami, jejichž odstranění je později může přijít na další statisíce korun.

„Konzultace vybrané nemovitosti po stránce právní i stavebně technické pozdrží celý proces maximálně o pár dní. Oproti tomu získáte celoživotní jistotu, že jste koupili objekt bez závad a za cenu, která odpovídá jeho reálné hodnotě. V západních zemích je obvyklé, že makléři či prodávající tyto ochranné procesy na straně kupujícího respektují. Naopak, pokud odmítají čekat a manipulují protistranu k rychlému jednání, je to signál, že s nemovitostí může být něco v nepořádku,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.  Když kupujeme nemovitost, jde mnohdy o investici na celý život, do které vložíme celoživotní jmění. Přesto Češi stále ještě v mnoha případech spoléhají na štěstí a do koupě se hrnou bezhlavě.

Současná situace na realitním trhu je taková, že se kupující cítí pod tlakem konkurence. Zkrátka když se rychle nerozhodnu a vezmu si čas na rozmyšlenou, další zájemci mě předběhnou a vysněnou nemovitost mi vyfouknou.

„Tuto nejistotu a stres bohužel často živí i samotní realitní makléři, v jejichž zájmu je obchodovanou nemovitost prodat co nejrychleji, bez průtahů a komplikací. Zájemcům na prohlídkách sugestivně líčí dlouhé zástupy dalších zájemců a vytvářejí časový nátlak. Klientům radíme rezervační smlouvy rozhodně nepodepisovat hned na první prohlídce. Rozumím těmto obavám, ale z praxe mohu jednoznačně potvrdit, že najít si jiný byt je mnohem menší problém než koupit byt za drahou cenu, s právními či technickými vadami nebo za nevýhodných podmínek. Rezervační smlouva je závazná a vyvázat se z ní není vůbec snadné, i když později zjistíte objektivní nedostatky,“ vysvětluje David Novotný z Bohemian Estates International a uvádí příklady, se kterými se v minulosti potýkali.

„Ze zkušeností znám i případy lidí, kteří rezervační smlouvu ukvapeně podepsali a záhy zjistili, že od banky nedostanou hypoteční úvěr. Někteří si pochybení uvědomili až po pár letech, kdy se snažili nemovitost prodat, ale nepodařilo se jim to tak draze, jako ji nakoupili. De facto tak prodělali peníze v řádu statisíců,“ říká David Novotný.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: