Černá můra českých domácností. Zdražování energií nekončí

Černá můra českých domácností. Zdražování energií nekončí

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Účty za energie brzy začnou české domácnosti strašit brzy i ve snech. Ceny za elektřinu a plyn totiž postupně rostou od loňského podzimu a naděje na zlepšení situace nikde. Lidé už platí (nebo brzy platit budou) dvoj- až trojnásobek toho, co platili v roce 2020. Jaký vývoj nás na českém energetickém trhu čeká?

Energetická krize se ještě prohloubila s ruskou invazí na Ukrajinu. V návaznosti na to velkoobchodní ceny elektřiny, a především plynu, vystřelily ještě více nahoru. Trh je nyní sevřený v nejistotě ohledně dalšího vývoje a směřování cen. Evropská unie sice pracuje na omezení své závislosti na ruských dodávkách plynu, ale budoucí vývoj bude záležet především na ruském postoji, například jestli Rusko zásadně neomezí dodávky do Evropy dříve, než budeme soběstační. Tak či tak nárůst cen pocítí koncový spotřebitel.

Pokud totiž budou nákupní ceny elektřiny a plynu pořád vysoké, budou muset dodavatelé sáhnout po další úpravě ceny. V současné chvíli to nevylučuje žádný z velkých distributorů. Ceny jsou natolik extrémní, že vyloučit se nedá ani zdražování pro stávající zákazníky. Další vývoj je nejistý, ale vše nasvědčuje tomu, že nějakou dobu ceny zůstanou na vysoké úrovni. Závisí to především na tom, jaká odvetná opatření bude dále přijímat Evropská unie a jakými kroky zareaguje Rusko. Nyní jsme svědky toho, jak někteří dodavatelé zdražují každé dva měsíce. Dříve obvykle stačilo upravovat ceny jednou či dvakrát do roka – nyní to může být klidně i pětkrát. Četnost zdražování je tak rekordní, na vině je hlavně pandemie koronaviru, válka na Ukrajině a vývoj na společném energetickém trhu v Evropě.

Vsaďte na tradiční a spolehlivé dodavatele energií

LAMA energy je tradiční český dodavatel energií, který působí na českém trhu již od svého vzniku 1. dubna 2007, kdy došlo k liberalizaci odvětví. Pod tehdejším jménem LAMA Investments začala společnost dodávat plyn velkoodběratelům a od roku 2009 i domácnostem pod značkou levnyplyn.cz. Od června 2011 LAMA energy rozšiřuje své portfolio i na dodávky elektřiny a expanduje na trh na Slovensku.

Na rozdíl od jednoúčelových firem, které pouze přeprodávají energetické komodity, LAMA energy je součástí firemní skupiny LAMA ENERGY GROUP s vlastní těžbou ropy a plynu z jižní Moravy. Plyn těžený v rámci skupiny LEG pokrývá potřebu zákazníků LAMA energy z jedné pětiny.  Díky tomu je do značné míry nezávislá na výkyvech trhu. I v současném vysoce konkurenčním prostředí LAMA energy zvyšuje objem dodávek – mezi věrné odběratele patří například významné průmyslové podniky, teplárny, nemocnice i úřady.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: