Ceny nemovitostí dosáhly historického maxima, jak nakoupit výhodně?

Ceny nemovitostí dosáhly historického maxima, jak nakoupit výhodně?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Poslední měsíce plní titulky médií zprávy o katastrofálním stavu realitního trhu. Ceny nemovitostí za poslední roky šplhaly svižným tempem nahoru a společně s četnými opatřeními České národní banky tento fakt způsobil akorát zpomalení poptávky po vlastním bydlení. To je teď pro mnohé luxusem a pozornost se obrací k nájemním bytům.

Na druhou stranu se realitní odborníci shodují na tom, že takový růst cen, kterého jsme byli svědkem, teď nějakou dobu nenastane. Ve skutečnosti v mnoha krajích dosáhly ceny svého historického maxima a pokud dojde ještě k nějakému nárůstu, bude se jednat o jednotky procent.

Nevíme však, jaké budou další kroky ČNB, která naposledy zvedla základní úrokovou sazbu na 5,75 %. Odhaduje se, že toto číslo ještě poroste. Odborníci hovoří o hranici 6,5 %, zvyšování úrokové sazby je jedním ze způsobů, jakým ČNB bojuje s rostoucí inflací. Nabízí se tak otázka, zda není lepší do nemovitosti investovat nyní, a to i za předpokladu, že se nám jejich ceny zdají být absurdní. „Množí se názory, že teď by nemovitost kupoval jen blázen. Jakou ale máme jistotu, že nebude situace ještě horší? Lidé s nákupem aktuálně vyčkávají, nejsem si ale jistý, že je na co čekat,“ vyjadřuje se k tématu majitel realitní společnosti Bohemian Estates David Novotný.

Podle něj ale teď musí kupci postupovat opatrně a investovat více času a energie do hledání. „Pokud někdo nesleví ze svých požadavků na dispozice, stav nebo lokalitu nemovitosti, musí počítat s tím, že uvidí nespočet nabídek, které nebudou ani zdaleka výhodné,“ říká Novotný. Lze tedy za dané situace ještě vůbec nakoupit výhodně?

„Jakmile akceptujeme novou realitu a pořádky a smíříme se s faktem, že jsou nemovitosti ještě dražší, než tomu bylo v loňském roce, zbývá nám jednat čistě racionálně. Pokud se například budeme snažit ušetřit tím, že koupíme nemovitost před rekonstrukcí, je potřeba počítat i s tou variantou, že materiál potřebný na rekonstrukci časem podraží a do vypůjčených financí se nevejdeme. Tyto kroky banky poskytující úvěr kontrolují a kupci jsou povinni dodržet to, co slíbili. Ostatně podobných scénářů jsme za poslední měsíce mohli vidět stovky. Ceny materiálu i služeb jdou tak rychle nahoru, že je potřeba počítat s poměrnou velkou rezervou, když rekonstrukci kalkulujeme,“ dodává David Novotný. Podle této logiky mohou novostavby nakonec vyjít výhodněji.

Zároveň není žádným tajemstvím, že ty nejlepší nabídky mají k dispozici právě makléři, ať už z privátních aukcí nebo přímo od svých klientů. I přes provizi tak možná vyjde lépe vyhledáním nemovitosti pověřit právě realitní společnost. Ta se navíc věnuje i prověření nemovitostí, ať už z technického nebo z právnického hlediska. Kupec má v takovém případě jistotu, že nekupuje zajíce v pytli.

„Nájem teď sice může vyjít levněji než splácení hypotéky, ale je potřeba myslet i do budoucna. Nevíme, jaká bude situace v příštím roce. Pokud tedy někdo plánoval do koupě nemovitosti jít, osobně bych alespoň zkusil realitní společnost oslovit a nechat si spočítat hypotéku. To je krok, za který zájemci nic nedají,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: