Ceny nemovitostí dál rekordně rostou, do popředí se tak dostává nájemní bydlení

Ceny nemovitostí dál rekordně rostou, do popředí se tak dostává nájemní bydlení

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Ceny domů a bytů v Česku se dále rekordně zvyšují, jak ukázala poslední data Eurostatu ze začátku října. Podle dat z druhého čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 14,5 % – v porovnání se zeměmi Evropské unie je to v pořadí třetí nejrychlejší růst. Češi tak bolestně střízliví ze snu o vlastním bydlení – nejenže jsou nemovitosti v Česku nejdražší v historii, ale současně rostou nejrychlejším tempem. Dostupnost vlastního bydlení se zhoršuje také kvůli rostoucím úrokům u hypoték – situace na trhu s byty tak nahrává jednoznačně nájmům.

Dostupnější bydlení není na obzoru, to je realita, do které krutě procitají Češi snící o bydlení ve vlastním. „V posledních letech jsme svědky kontinuálního zdražování bytů a domů. Růst jejich cen nezbrzdila ani pandemie, paradoxně naopak ještě přispěla ke zrychlování zdražování. Průměrné prodejní ceny developerských projektů se ve srovnání s předchozím rokem zvýšily o 10 %. V důsledku toho roste atraktivita a zájem o nájemní bydlení – to platí obzvláště pro velká města, kde je největší problém s dostupností vlastního bydlení a nabídka bytů k pronájmu je relativně velká,“ vysvětluje Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se už více než 25 let zaměřuje na profesionální pomoc s nákupem či prodejem nemovitostí v oblasti Prahy, Berounska a středních Čech.

Rostoucí ceny nemovitostí logicky přiměly Čechy uskromnit se a slevit ze svých životních standardů. „V důsledku situace na realitním trhu vzrostl zájem o menší byty – největší zájem je o dispozice 1+kk nebo 2+kk. Developeři se této poptávce samozřejmě přizpůsobují a dodávají na trh menší byty. Dokazují to i statistiky, které sledují průměrnou velikost prodaného bytu, která se snižuje řádově o jednotky metrů čtverečních. To, že jsou malé byty v absolutním čísle levnější, ale neznamená, že nemovitosti zlevnily,“ říká Jakub Kindl. Podle Cenové mapy byla letos v červenci nabídková cena u pražských bytů o celých 12 % vyšší než před rokem – metr čtvereční se podle těchto údajů prodává za 132 tisíc korun.

Příčiny rychlého růstu cen nemovitostí

Je to především malá nabídka nových bytů vlivem pomalé výstavby. Pro představu jde v číslech za celý rok o 40 tisíc bytů, ale ani tento počet nezvládne uspokojit poptávku. Druhým zásadním faktorem jsou rychle rostoucí ceny stavebních prací i stavebních materiálů. Svoji roli sehrály dostupné a levné hypotéky a snaha domácností investovat do reálných aktiv s cílem zabezpečit a zhodnotit své peníze v očekávání ekonomické krize a rostoucí inflace. Situace na trhu s realitami se začíná pozvolna měnit, ať už kvůli zdražení peněz či oživení výstavby, přesto ale razantní zlevnění bytů očekávat nelze. To by bylo možné jen v případě, kdy by nabídka vzrostla výrazněji než dosud a ekonomika se opět zpomalila.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: