Ceny nájmů pravděpodobně ještě porostou, majitelé nemovitostí avšak nemají vyhráno

Ceny nájmů pravděpodobně ještě porostou, majitelé nemovitostí avšak nemají vyhráno

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Narůstající úrokové sazby ženou hypotéky do kouta a pomalu se snižuje objem poskytnutých hypotečních úvěrů. To z nájmů pomalu ale jistě dělá lukrativní počin a předpokládá se, že si pronajímatelé budou moci dovolit nájemné zdražit. Týkat se to bude nejen velkých měst, ale i obcí s dobrou dostupností do okresních měst. Jednoduše řečeno, dražší nájem můžeme očekávat všude tam, kde je o bydlení zájem. Znamená to, že budou mít letos vlastníci nemovitostí žně?

Ne tak docela. Celková ekonomická situace, rekordní inflace a podražení nájmů a služeb se totiž projeví i na finanční situaci nájemců. Protnou se vůbec tyto dvě proměnné, tedy vysoké ceny nájmů a nižší rodinné rozpočty? Podle odborníků je třeba na zdražení jít s citem. „Přestože se většina realitních odborníků shoduje na tom, že ceny nájmů půjdou nahoru, byla by chyba bezhlavě zdražovat. V potaz musíme brát i konkurenci a to, v jakém městě chceme byt pronajímat. Například v Praze se loni rozestavělo skoro deset tisíc bytů, ty bude někdo kupovat a pravděpodobně pronajímat,“ říká David Novotný z Bohemian Estates, realitní společnosti zabývající se investicemi do nemovitostí a správou nemovitostí.

Horší finanční situace lidí hledajících nájmy se následně může odrazit i na jejich schopnosti platit sjednané nájemné a potenciálně může vést k tomu, že budou hledat levnější alternativy. Pronajímatele tak rozhodně nemají vyhráno a zdražování nájmů nemusí nutně vést k větším ziskům. Teoreticky může spíš docházet k výpadkům z nájemného. „Musíme si uvědomit, že na trhu jsou ještě stále byty, které původně sloužily turistům na krátkodobý pronájem. Nájemních bytů je aktuálně dostatek a plošné zdražení může nájemce donutit k větší fluktuaci,“ dodává Novotný.

Řešením avšak není ani s cenou stagnovat a nezvyšovat ji. Důležité je úměrné zdražení, které odráží polohu, dispozice a vybavenost bytu. Vlastníci nemovitostí také vždy mohou přistoupit ke službě garantovaného nájmu, která spočívá v profesionální správě nemovitosti realitní společností a v garanci předem domluveného nájemného. Garantovaným nájmem se zabývá i Bohemian  Estates a statistiky společnosti hovoří jasně. Profesionálně spravované nemovitosti dosahují v průměru až 98 % obsazenosti a nový nájemník je většinou nalezen do dvou týdnů. Nedochází tak prakticky k žádným zásadním výpadků, nehledě na fakt, že v případě garantovaného nájmu to může být vlastníkovi nemovitosti jedno. „Pokud někdo zvolí službu garantovaného nájmu, dostane předem sjednanou částku s železnou pravidelností na účet, ať se děje cokoli. Nájemník může neplatit nebo nájem vypovědět, na tom nezáleží. My na sebe přebíráme roli pronajímatele a majiteli garantujeme jistý výnos každý měsíc,“ upřesňuje Novotný.

Nájemné se zároveň sjednáno s ohledem na stav nemovitosti a všech důležitých okolností. „Částku, kterou majiteli nemovitosti garantujeme, stanovujeme až po fyzické prohlídce nemovitosti. Naši odborníci stanoví tržní nájemné bez poplatků, odečtou z něj poplatek za službu a zbytek jde klientovi. Z dlouhodobého hlediska se tak služba finančně vyplatí a vše je navíc bez starostí,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: