Bydlíte ve velkém městě? Dbejte na bezpečnost svých dětí

Bydlíte ve velkém městě? Dbejte na bezpečnost svých dětí

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nástrahy velkoměsta číhají na každém kroku. A obzvláště děti, které jsou v útlém věku nejzranitelnější, si musí dávát pozor dvakrát tolik. Čemu je tedy naučit?

 

Říká se, že pro matku zůstane dítě dítětem do konce života. Přehnanou starostlivost a péči je ale důležité s postupem věku minimalizovat. Dítě je potřeba učit samostatnosti a důvěřovat mu. Vše je o tom, co mu jakožto rodiče předáte a jakým směrem ho budete vést. Otázkou, která s nástupem do školy často vyvstává, je například to, zda dítěti pořizovat mobilní telefon či nikoli. Pokud vám pracovní vytížení nedovoluje v prvních letech základní školy dítě doprovázet do školy, je dobré mít se s ratolestí jak spojit. Neberte ovšem telefon jako investici, se kterou se dítě ve škole vytáhne, ale pouze jako prostředek, který vám s ním umožní komunikovat.

Je navíc důležité naučit potomka ostražitosti. To, co vám v dětství přišlo jako normální postup, tak bylo jen díky vašim rodičům, kteří vám vždy vtloukali, abyste se rozhlíželi na ulici a nemluvili s cizími lidmi. Teď je však řada na vás. Když půjdete na společnou procházku, vždy jděte příkladem a znovu a znovu opakujte zásadní pravidla silničního provozu. Můžete to pojmout formou hry a s dětmi soutěžit například o to, kdo zvládne první zmáčknout tlačítko na přechodu. Donekonečna opakujte, jak se správně rozhlížet, než se přechází ulice apod. Pokud dítěti tyto základní principy vštípíte jako něco samozřejmého, bude postupovat stejně i bez vás.

Základem je také pořídit oblečení či školní aktovku s bezpečnostními prvky, a to zejména v případě, kdy je v zimních měsících šero již v podvečer. Český výrobce školních batohů a aktovek Leasyn nabízí kombinaci pasivních a aktivních bezpečnostních prvků s vyzařujícím světlovodným vláknem Smart trap, tudíž je na silnici dítě nepřehlédnutelné a ani při jeho nepozornosti nemusí docházet ke katastrofám.

Stejně tak veďte dítě k zodpovědnosti a dochvilnosti. Vysvětlete mu, že je potřeba se vždy ozývat, když se zpozdí a klaďte důraz na to, aby pochopilo, že máte strach, pokud o něm nevíte. Děti jsou bezstarostné a naivní a až do věku, kdy většinou přicházejí první problémy, nemají důvod se bezdůvodně strachovat. Pojměte to tedy jako preventivní opatření.

Zároveň se však obrňte trpělivostí, pokud dítě přece jen občas zaškobrtne. Vzpomeňte si na svá bezstarostná léta, kdy vám nedbalé přebíhání silnic přišlo jako náramná legrace, a nepropadejte panice pokaždé, když se ratolest o pět minut opozdí. Hysterie stejně nikdy nic nevyřeší a daleko lépe se zachováte, pokud si udržíte chladnou hlavu.

Foto: Pixabay.com

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: