Boho styl je čím dál více populární. Jak na něj v interiéru?

Boho styl je čím dál více populární. Jak na něj v interiéru?

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přáli byste si vašemu domovu vtisknout novou podobu? Dejte šanci flexibilnímu boho stylu, který lze aplikovat na všechny typy interiéru. O tipy a rady se podělila interiérová designérka Anke Glut.

Boho styl

Boho neboli bohémský styl je protipólem minimalistickým stylům. Je hravý, kombinuje nábytek a dekorace z různých částí světa, stylů a období. Najdete v něm mnoho barev, textur a málo omezujících pravidel. Právě proto je ale obtížné s ním pracovat. „Boho styl se lehce může vymknout kontrole a existuje velmi tenká hranice mezi boho stylem a přílišnou neorganizovaností. Pokud se rozhodneme ladit interiér do tohoto stylu, je třeba si dávat pozor, abychom to nepřehnali a aby poté domov nevypadal jako skladiště všech možných věcí,“ upozorňuje Anke Glut.

Samotné slovo bohém má původ ve Francii a označovalo umělce, kteří prosazovali neformální život a bojovali proti buržoazii, a to i svým vzhledem. Běžně nosili uvolněné účesy nebo barevné oblečení a etnické doplňky z cest.

Charakteristické prvky a barvy

Prvky charakteristické pro boho interiér jsou různobarevné doplňky, vintage a DIY dekorace, přírodní materiály a textilie s pestrými vzory. Mezi populární barvy patří hořčicově žlutá, petrolejová, oranžová, zelená nebo bordó. „Kontrastní barvy vybírejte tak, aby vzájemně ladily a působily na vás příjemně. V místnosti doporučuji kombinovat maximálně čtyři barvy. Jako podklad vybírejte neutrální a zemité barvy jako béžovou, šedou nebo olivovou. Tak vytvoříte skvělý podklad pro kontrastní doplňky,“ doplňuje Anke Glut.

Nejvíce se boho styl hodí do starých s vysokými stropy a dřevěnou podlahou. Najde své využití ale i v nových bytech, jen je pak třeba být střídmější a vytvářet kombinace s jednoduššími styly. Co se materiálů týče, využijte především dřevo, ratan či kůži. Pustit se můžete i do vlastního tvoření, oblíbené je třeba macramé.

Tipy pro boho styl

A jak tedy boho styl vypadá konkrétně. Důležité je vrstvení. „Textury jsou důležitou součástí bohémských interiérů. Mohou být na nábytku nebo dekoracích a dosáhneme jich i díky vrstvení nejrůznějších textilií,“ dodává Anke. Nábytek by měl být v tomto interiéru spíše nižší a důležitou roli hrají rostliny.

„Skvěle se vyjímají rostliny zavěšené ze stropu, ať už v květináčích nebo v macramé držácích. Při výběru si ovšem dávejte pozor na to, jakou květinu kam kupujete, jaké má nároky na světlo apod. Co se světla týče, bohémský interiér je typickém víceúrovňovým světlem. Své místo tu najdou lampičky nebo světelné řetězy, které můžete libovolně umístit kolem okna, nad postel nebo jen tak na zeď,“ říká Anke Glut.

Jeden výrazný prvek

Pokud se vám boho styl líbí, ale nechcete ho otisknout do úplně celého interiéru, vsaďte na jeden výrazný prvek a zbytek místnosti laďte do střídmějších barev. Může to být koberec, židle, gauč nebo i dveře či okna.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: