Bezpečný přístav pro investice v roce 2021, koronaviru navzdory

Bezpečný přístav pro investice v roce 2021, koronaviru navzdory

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zpráva o nové nebezpečné mutaci koronaviru z Velké Británie nám připomněla, kolik toho ještě o novém viru nevíme a jak nestabilní období pro podnikání na trzích zažíváme. Sotva se zdálo, že máme vývoj pandemie pod kontrolou a opatření se rozvolnila, ukázalo se, že stabilita byla jen zdánlivá. Zpráva o nové mutaci viru doslova ze dne na den negativně zasáhla finanční trhy – pokles zaznamenalo zlato, evropské akcie i Bitcoin. V souvislosti s tím se nabízí otázka, co nás čeká v investicích příští rok. Je na obzoru další krize?

Reakce na oznámení výskytu nové formy koronaviru v Anglii na sebe nenechaly dlouho čekat. Několik zemí Evropské unie v bezprostřední reakci na to zastavilo lety do této země a zavedly se nové restrikce a opatření. Ještě před touto zprávou se zdálo, že situace je pod kontrolou a blýská se na lepší časy s brzkou vyhlídkou očkování. V souvislosti s tím se objevovaly příznivé prognózy, že příští rok bude i pro investory a trhy stabilnější.

„Zpráva o novém viru, který se šíří rychleji a je nebezpečnější, okamžitě destabilizovala prostředí na trzích. Ukázala nám, že kontrola nad šířením viru je jen zdánlivá. S mutováním viru se samozřejmě v odborných i laických kruzích počítalo, ale v otázce vakcinace to přináší samé otázky. Pořád nemáme dostatek informací, o které se při plánování na trzích opřít a na kterých postavit strategii pro další rok. Otřesy tak zažívá nejen situace na investičních trzích, ale v podstatě celá globální ekonomika,“ vysvětluje hlavní finanční analytik předního brokerského domu XTB Jaroslav Brychta. Výkyv způsobený objevením nové formy viru je dnes už zažehnán, ale i tak se objevují znepokojené dotazy, na co se ve spojitosti s koronavirem připravit do dalšího roku.

Zachovejte klid a buďte o krok napřed

Obavy ze zhoršení krize nastolují otázky, zda nás i další rok čeká podobný vývoj pandemie jako letos. Přijde znovu březen 2020? Jak se připravit na propady a jak se proti nim co nejlépe zabezpečit? „Základem strategie každého úspěšného trapera je diverzifikace portfolia – to znamená nikdy nemít veškeré prostředky uložené jen v jednom aktivu. Pomoct vám mohou i negativní korelace, které zvyšují účinnost diverzifikace vašeho portfolia. Důležitá je i časová diverzifikace – to znamená neobchodovat nahodile a jednorázově, ale naopak dlouhodobě a pravidelně. Je dobré si také ponechat stranou nějaký kapitál, abyste mohli bryskně reagovat na poklesy – neukládejte si tedy všechny peníze do zlata nebo jiných aktiv,“ radí Brychta.

Základem úspěchu je najít si tzv. bezpečný přístav pro obchodování v turbulentních časech. V uplynulých letech to bylo zlato, dnes se v této souvislosti čím dál více skloňuje Bitcoin. Jako dobrá investiční volba se jeví také akcie. Vyplatí se také investovat do prosperujících společností, které pravděpodobně čeká progresivní růst, například Amazon nebo Netflix. Bezpečnou stálicí v této oblasti také zůstává energetický průmysl.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: