Bezbolestné léto! Jak vyzrát na namožené svaly a jiné lehké úrazy?

Bezbolestné léto! Jak vyzrát na namožené svaly a jiné lehké úrazy?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Krásné slunečné počasí přímo vybízí k pobytu na čerstvém vzduchu a k různým sportovním a pohybovým aktivitám. V létě si také chceme zlepšit formu do plavek, proto mnozí z nás v tomto období úzkostlivě dbají na správný energetický výdej. Dobrý pocit, že konečně děláme něco pro své zdraví a postavu, mnohdy při velkém nasazení vezme za své a ozvou se namožené svaly, natažené šlachy, vyvrtnutý kotník a jiné běžné letní úrazy. Jak je zvládnout, abychom brzy opět mohli na brusle nebo výlet na kolech?

Příjemné letní sportování může přinést i nepříjemné potíže a komplikace. Drobné zranění si můžete přivodit během chvíle, ani nemusíte být nešikovní. Stačí nešťastná náhoda, cizí zavinění nebo okamžik nepozornosti a úraz je na světě. Zákon schválnosti říká, že nejnepravděpodobnější zranění patří k těm nejčastějším, proto nenechávejte nic náhodě a na dlouhé výšlapy nebo výlety si s sebou berte základní vybavení z lékárničky. Může se stát, že se potíže projeví až po návratu domů. Najednou tělo přijde k sobě a vy pocítíte bolest namožených svalů nebo dokonce kloubů. Je jedno, jestli jste se vrhli do cvičení, sportování nebo své tělo jednorázově vystavili velké námaze. Tělo vám zkrátka dává jasný signál – měli byste zmírnit a dopřát pohybovému aparátu odpočinek. Nemusíte se vydávat pro analgetika tlumící bolest, v mnoha případech může totiž pomoci mocná čarodějka příroda.

Nejlepší byliny na uvolnění svalů

K rychlejší regeneraci vám pomohou bylinné zábaly, koupele, masti či oleje. Příroda zná bezpočet účinných rostlin a celých receptur z jejich kombinací. Mast, která nikdy nezklame, je z měsíčku lékařského. Měsíček roste ve volné přírodě i na zahrádkách, má žlutooranžové květy a využít z něj můžete listy, květy i stonek. Mast je možné koupit v lékárně nebo si ji jednoduše připravit doma smícháním jednoho dílu byliny se čtyřmi díly sádla. Důležité je sádlo zahřívat, ne škvařit.

Velmi dobrý k utlumení bolestivosti a otoku je kostival lékařský, hojně využívaný při problémech s pohybovým ústrojím. Rostlinku najdete převážně na vlhkých místech u břehů potoků a řek. Využívá se hlavně její kořen, a to zevně ve formě mastí. Výtažky z kořene kostivalu účinně působí na výrony, modřiny a namožené svaly. Tlumí otoky, zrychluje hojení, odstraňuje bolestivost kloubů, vazů a svalů. Masírujte postižená místa mastí nebo olejem s obsahem kostivalu a během chvíle se dostaví úleva od nepříjemných pocitů.

Další rostlinkou, která zlepšuje prokrvení a léčí záněty, je arnika. Ta je bohužel chráněná zákonem, proto se ve volné přírodě nesmí trhat. Účinné látky jsou obsaženy v krásných žlutých květech i oddenku. Nejčastěji se užívá ve formě tinktury, kterou se masírují postižená místa. Bylina má mnohem širší použití na zdravotní neduhy. Léčí zánětlivé procesy v celém těle, uvolňuje natažené svaly, ale také snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje prokrvení.

Koncentrovaná síla přírody

Na lehká a střední poranění pohybového aparátu je určený také přírodní homeopatický přípravek Traumeel. Obsahuje účinnou kombinaci 12 druhů léčivých bylin a dvou druhů minerálních solí. Mast podporuje hojení a pomáhá od bolesti po úrazech či operaci pohybového ústrojí, funguje na podlitiny a posttraumatické otoky. Léčbu mastí můžete také doplnit užíváním tablet Traumeel tablet, které jsou také léčivé.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: