Barvené vlasy si přes léto žádají zvláštní péči, aby neztratily sytost a lesk

Barvené vlasy si přes léto žádají zvláštní péči, aby neztratily sytost a lesk

vloženo do: KRÁSA | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přes 80 % žen si barví vlasy, pouhá pětina na hlavě nosí přirozenou barvu. Zatímco v mladším věku více experimentujeme s různými stylingy, po čtyřicítce saháme po barvicí tubě spíše z praktických důvodů, abychom překryli šediny. Ať už jsou naše pohnutky pro barvení vlasů jakékoliv, všechny bez výjimky toužíme po syté, dlouhotrvající barvě s oslnivým odlesky. Právě přes léto ale na naše kadeře působí hned několik faktorů negativně ovlivňujících intenzitu barvy a lesk.

Barvené kadeře mají specifické požadavky a žádají si zvláštní péči. To platí především v létě, kdy jsou vlasy, i ty nebarvené, samy o sobě namáhány a vlasové vlákno ztrácí na pevnosti a kvalitě. Každá žena, která si pravidelně dopřává barvení, melír či přeliv, si zároveň přeje, aby docílený odstín rychle neblednul a dlouho si zachoval sytost a lesk. To se stává opravdovým oříškem hlavně přes léto, kdy blednutí barvy přímo ovlivňuje sluneční záření, působení slané či chlorované vody, nečistoty z prostředí a nešetrné mechanické zacházení, jako je česání, žehlení či fénování. Jak si i přes léto udržet krásnou a sytou barvu co nejdéle?

Pozor na ultrafialové záření

UVA i UVB paprsky jsou pro naši kůži, a tedy i vlasový porost škodlivé. Zároveň jsou jednou z hlavních příčin blednutí barvy. Paprsky totiž poškozují povrchovou strukturu vlasu, takzvanou kutikulu, a vlas tím ztrácí schopnost absorbovat vodu. Stává se tak slabým, vysušeným a lomivějším. UVA záření navíc proniká hlouběji do struktury vlasu a narušuje buňky aktivně tvořící barvivo melanin. Sluneční záření ve výsledku způsobuje rozklad molekul barviva uvnitř vlasu, což se následně projeví i u přírodních vlasů vybledlým, matným vzhledem. Proto během pobytu na přímém slunci, ale i když je pod mrakem, myslete na kvalitní vlasové přípravky s UV filtrem a noste klobouky či šátky.

Ztráta barvy při koupání

Během léta si často užíváme vodních radovánek a většinu dovolené trávíme u vody, plaváním v moři nebo u bazénu. Častým kontaktem s vodou ale dochází k vymývání barvy, protože voda rozpouští molekuly barvy. Pokud je voda navíc slaná nebo obsahuje chlor, je blednutí tím výraznější a rychlejší. Vyplatí se mít během koupání vlasy vyčesané a co nejvíce jim bránit v kontaktu s vodou. Při mytí je nechte volně proschnout a nevystavujte je mokré přímému slunci.

Speciální péče o namáhané vlasy

Pro péči o barvené vlasy bychom si měli vybírat speciální kosmetické přípravky, které byly pro tento účel vyvinuté. Poškozený vlas je sušší, má pórovitou, nepravidelnou strukturu a je křehčí, což ho činí náchylnějším vůči různým typům poškození. Poškození vlasů je nejlepší předcházet, protože silně poničené vlasy se napravují jen těžko. „Pro namáhané, suché a porézní vlasy používejte kvalitní vlasovou kosmetiku, nejlépe kadeřnických značek. Nemusíte za ni platit horentní sumy v salonech, lze ji pohodlně sehnat za dobrou cenu na internetu. Doporučuji kosmetiku s vitaminy, proteiny a keratinem, který má schopnost vlasové vlákno vyhlazovat a vyplňovat drobné trhlinky na povrchu,“ říká Monika Plachá, vlasová expertka profesionální kosmetiky Nouvelle. „Například řada Double Effect s proteiny a výtažkem z chmele vlasy obnovuje, dodává jim hebký a měkký pocit a zabraňuje nežádoucímu statickému efektu,“ dodává Plachá. „Přípravky pro vlasy se speciálními potřebami vlas důkladně a šetrní myjí a odstraňují zbytky nežádoucího pigmentu, který brání vyniknutí barvy vlasů, ať už je přírodní, či umělá.“

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: