Alfa a omega nízkosacharidové diety aneb co jste možná nevěděli

Alfa a omega nízkosacharidové diety aneb co jste možná nevěděli

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Výsledky mnohých studií potvrzují, že bílkovinné či také nízkosacharidové diety jsou vydatným pomocníkem při hubnutí a dokáží zlepšit i zdravotní stav. Přesto však mají svá jasná pravidla a jako způsob stravování se nehodí pro každého. Co všechno byste měli vědět, než se pustíte do této diety?

Nízký obsah sacharidů neznamená být o hladu

Pokud je nějaká dieta, která má poměrně rychle viditelné výsledky, pak je to právě nízkosacharidová dieta. Nejde jen o módní výstřelek, ale o zdravý způsob stravování. U nás se využívala už v 60. letech minulého století při léčbě diabetu, v současnosti se doporučuje i u léčby těhotenské cukrovky. Běžný příjem ženy by měl tvořit 250 až 300 gramů sacharidů denně, pokud jsou sacharidy hlavním zdrojem energie. Princip spočívá ve snížení přijatých sacharidů oproti běžným výživovým doporučením. Pokud tento zdroj energie tělu odeberete, musíte mu chybějící živiny něčím nahradit – buď tukem, nebo bílkovinami. Nízkosacharidová dieta totiž není o hladu.

Ketogenní dieta

Ketogenní dieta je také nízkosacharidová dieta, jde o tu nejpřísnější variantu sacharidové diety. U ní je povoleno přijmout denně maximálně 50 gramů sacharidů. Být v ketóze znamená, že se váš organismus začne bránit nedostatku sacharidů a začne si právě z mastných kyselin vytvářet tzv. ketony. Není však potřeba se takového stavu bát, pro naše předky, kteří se živili převážně masem, zeleninou a pouze výjimečně obilninami, to byl vlastně přirozený stav. Tělo nestrádá a díky pestré nabídce potravin bez sacharidů dostává veškeré živiny.

Kdy je nízkosacharidová dieta vhodná

Jde o způsob stravování, který vede nejen k úbytku na váze, ale pomáhá i u některých zdravotních obtíží a dopadu na lidské zdraví. Nízkosacharidová dieta není jen krátkodobou záležitostí, ale dlouhodobý životní styl. Režim, který si nastavíte, je potřeba dlouhodobě držet.

Nízkosacharidová dieta je obecně vhodná, pokud chcete rychle a efektivně zhubnout, ale zároveň nechcete své tělo vystavit riziku, že mu budou chybět potřebné vitamíny, minerály a ostatní živiny. Tento jev totiž velmi často nastává u jednostranně zaměřených diet (například když jíte pouze tukožroutskou polévku, vejce či citrusy apod.) Naopak jídelníček při bílkovinné dietě je bohatý, pestrý a zaručí, že vám dieta i po několika týdnech bude stále chutnat.

Možná vám ze všech pravidel jde zatím hlava kolem a neumíte si představit, jak začít, nebo co jíst u nízkosacharidové diety. Pořiďte si knihy nízkosacharidové diety nebo si nejprve doma cvičně zkuste některé nízkosacharidové recepty. Nejjednodušší cestou je vybrat si některý z dietních plánů na míru. S dietou KetoMix zhubnete přesně tolik, kolik potřebujete, ať už máte lehkou, střední či vysokou nadváhu. Využít můžete i BMI kalkulačku, která vám pomůže vypočítat, jaký je váš optimální váhový úbytek.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: