Největší mýty spojené s hubnutím

Největší mýty spojené s hubnutím

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Možná se to stalo ve chvíli, kdy začala být obezita opravdová hrozba. Možná se to stalo až ve chvíli, kdy se nám tu vyrojil přehršel poradců a trenérů. A možná se to stalo až poté, co jsme začali hledat jednodušší cestu k vysněné postavě. Hubnutí začala být alchymie se vším všudy a my začali věřit každému, kdo nám řekl, že tu alchymii porazí. Jaké jsou největší nesmysly, kterými nás ostatní krmí?

Nejezte po páté hodině. Nikdy

V současné situaci, kdy jedna polovina z nás pracuje do sedmi do večera a do postele uléhá o půlnoci, a kdy druhá polovina ještě v osm hodin skáče kolem hladové rodiny, je toto tvrzení horší než to o prospěšnosti elektronického kouření. Je samozřejmé, že nikomu neprospěje, když těsně před spaním sežerete celou tabulku čokolády nebo smažené kuře. Pokud se však najíte v sedm večer (klidně i v osm) a chodíte spát v jedenáct večer, budete více v pohodě, než kdybyste se od těch pěti trápili a otravovali celou domácnost hlasitým kručením v břiše.

Omezte celkový denní příjem

Do nebe volající hovadina. Naopak. Jste-li v redukci a volný čas věnujete sportu a cvičení, příjem naopak musíte zvýšit. A to přesně o tolik, kolik ze sebe v tělocvičnách vydáte. Jistě znáte depresivní historky o tělu, které si ukládá tuky na horší časy. A přesně takhle to funguje. Jestliže tělo budete trápit a nedáte mu, to co potřebuje, odmění vás akorát tak kily navíc. Podle bazálního metabolismu si spočítejte, kolik byste měli za den přijmout energie z potravin a rozdělte si ji do několika (klidně až 6 či 7) porcí denně.

Není potřeba upravovat jídelníček

Tuhle větu vymyslelo prase. Tečka. Až 70 % hubnutí má na svědomí právě strava. Neupravíte-li stravu, nedocílíte absolutně ničeho. Můžete se poté klidně sedřít a můžete trávit hodiny a hodiny pohybovou aktivitou, ale pokud neomezíte dortíčky, kremrole, knedlíčky apod, nikam se nedostanete.

Dietou ku prospěchu

A jsme opět u těla, které se brání hladu. Jakákoli dieta zaměřená na redukci je k ničemu. Ano, zhubnete. Ano, budete vypadat lépe. Na chvíli. Musíte totiž pochopit, že nehubnete proto, abyste se v létě bez trika nestyděli, ale proto, že se chcete změnit. Slovo dieta vyřaďte z vaší slovní zásoby. Dieta neexistuje, existuje pouze nový styl, který chápe principy vyvážené stravy.

Výsledky budou vidět za měsíc

Nebudou. Nebo budou, ale ne takové, jaké vy chcete, aby byly vidět. A upřímně, kdyby byly výsledky vidět nějak drasticky, bude mi vás líto. Pokud jste hodně obézní, připravte se na to, že celý proces může trvat roky.

Tuky jako největší nepřítel člověka

Naopak. Tuky tvoří jednu ze základních složek, které nám pomáhají, aby tělo fungovalo tak, jak má. Tuky potřebujeme k životu. Naučte se rozeznávat tuky nasycené, nenasycené a trans tuky, které vám škodí nejvíce a najdete je například v různých dortech, zákuskách, sladkém pečivu, ale i ve smažených potravinách z fast foodu. Naopak dbejte na to, abyste v přiměřeném množství konzumovali tuky nenasycené. Ty by měly tvořit až dvě třetiny denního příjmu všech tuků a najdete je v tučnějších rybách, semínkách a ořeších.

Když budete běhat, zhubnete

Běh je báječný sport. Na kondičku, na sílu, na vytrvalost. Jste-li však začátečník, nikdy nezahajujte cvičení během. Vaše tepová frekvence okamžitě vystřelí někam ke stropu a místo, aby si tělo bralo energii z tuků, odkud si ji má brát, bude si ji brát ze svalů. Optimální tepová frekvenci při redukci se počítá v závislosti na věku a tepové frekvenci v klidovém režimu. Orientovat se však můžete podle toho, že při rychlé chůzi nebo pomalejším běhu byste měli být schopni bez problému mluvit a nezadýchávat se u toho. Tento režim je pro snižování nadváhy nejlepší.

Odevzdejte svůj osud do rukou superpotravin

V poslední době se často diskutuje o zázračných účincích kokosového oleje, chia semínek či ananasu. Nikdo jim tyto účinky nebere, ovšem představa, že po týdenní konzumaci ananasového menu půjdou kila dolů tak nějak samy od sebe, je mylná. Nedbejte na novinové titulky, které vás nabádají pít skleničku červeného denně, které tu hraje roli zázračného léku fungujícího dokonce lépe  než cvičení. A ani nevsázejte na to, že vám jedna potravina ukáže svět štíhlých lidí během měsíce. Takhle to opravdu nefunguje.

Foto: Pixabay.com

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: