12 + 1 tip pro lepší svatební fotografie

12 + 1 tip pro lepší svatební fotografie

vloženo do: INSPIRACE | 4
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Výsledek svatebních fotografií nemusí být zcela na fotografovi. I vy si můžete dopomoci k hezčím záběrům. A rozhodně tím nemyslíme vybavený fotokoutek s hromadou rekvizit. Stačí jen popřemýšlet nad prostředím a zkusit se vymanit ze zažitých pravidel.

1. Šaty

Dávno tomu již, co do Česka dorazily šaty ze zahraničí, všemožných druhů střihů a v různých odstínech. Dávno tomu již, co se navrhují a šijí i u nás. A dávno tomu již, co nám internet nabízí nekonečnou studnici inspirace střihů, ale vůbec všeho okolo svatby.  Přesto z nějakého důvodu u nevěst stále vyhrávají tytéž modely – holá ramena a korzet, který je třeba neustále povytahovat a rovnat, kontrolovat, jestli se vyztužená horní část neláme a o nevzhledné oblasti kolem podpaží, kde z korzetu vyčnívají špíčky i dívce typu kost a kůže, nemluvě. Suknice je obvykle široká a vrstvená, a nejsou výjimkou chvíle, kdy půl rodiny nevěstě vyndává mušky a brouky zalezlé kamsi pod pětatřicátou vrstvu látky. Pak si nevěsta sedne nebo ji ženich popadne do náručí a vpředu se jí zakulatí nevzhledná obruč, přičemž je vidět až do krku. Říkejte si, co chcete, ale obruč na fotkách zkrátka nikdy přirozeně vypadat nebude. Nejlépe působí šaty splývavé a to při jakémkoliv pohybu. S ramínky nebo třeba krajkovým topem s rukávy krátkými či dlouhými. V módě je vílí éteričnost a nevinnost, a to i v případě prostorově výraznějších nevěst. Zapomeňte tedy na vulgárně čnějící dekolty, pořiďte si šaty, na které celý den nebudete muset myslet ani se upínat na to, až se budete moci konečně převléknout. A při gratulacích nebo rozhovorech se vám svatebčané budou koukat jen do očí. Vyberte si róbu, kterou si na sobě opravdu užijete, a na fotkách vám nebudou ničit přirozenou siluetu, či ji naopak podpoří nebo něžně skryjí, co bude třeba.

2. Solárium / slunce

Jakkoliv vás to láká, zapomeňte na opálení. Nebo alespoň na přílišné opálení. Obzvláště, pokud jste si oblíbili černobílou fotografii, kterou vám fotograf určitě nějakou dodá. Na černobílé fotce z barvy zůstává pouze valér – světelný odstín. Rty a opálená kůže v tu chvíli splynou v jedno a nevěsta rázem působí jako podivný bez-retný a trochu neduživý tvor. Takže jen nepatrně, anebo pokud už je pozdě, použijte výraznější rtěnku. A pokud se chceme ohánět trendy, je to pořád to samé – vílí éteričnost, něžná nevěsta. Vysolárkovaná těla v objemných šatech jsou na hranici pouťouvé atrakce.

3. Místnost pro přípravy

Obecně se dá říct, že kdykoliv je povolán fotograf, pro jeho i své dobro zajistěte co nejsvětlejší prostor. Čím více přirozeného světla a světlého interiéru, tím lépe. Je to totiž velmi časté úskalí dětských pokojíčků u rodičů, kam se obvykle nevěsta vypraví, aby se nechala namalovat a obléknout. Takže přehlídka tmavých koberců, sektorového nábytku podivných odstínů, tmavých závěsů nebo žaluzií, poličky s výstavkou postaviček z Kinder vajec nebo plakáty s Karlem či Kelly Family, může začít. Po celém pokoji jsou navíc rozházené kabelky, krabice od bot, silonky a igelitky s tajemným obsahem. Zkrátka samá velmi fotogenická zátiší. Zkuste poprosit kamarádku, která má světlý byt a dostatek místa na odkládání nezbytností nebo si zaplaťte hotelový pokoj. Tím, že takto pozměníte zajeté koleje, navíc docílíte momentu překvapení, kdy vás ženich spatří až při chůzi k oltáři. Což povětšinou vykouzlí emoce, na které budou vzpomínat nejen budoucí novomanželé.

4. Domácí oděv pro nevěstu

Víme, že se do poslední minutky chcete cítit pohodlně a proto se na česání a malování dost často navléknete do něčeho, v čem obvykle chodíte krmit králíky nebo okopávat záhonky. Zkuste být hezká ještě před tím, než budete nejkrásnější. Vůbec nejde o obléknutí se do nejlepších šatů nebo drahé blůzky. Prostě vynechte provozní oblečení. Nejlepší pro následné nezničení účesu a malování je top bez ramínek, který svléknete i spodem.

5. Domácí oděv pro maminku nevěsty

Nejlepší možností je mít po ruce rodinu nebo kamarádky, které už jsou slavnostně oblečené. Fotka, na které vám máti zapíná šaty a sama je ve vytahaném a flekatém tričku s nápisem, není zrovna estetická na pohled. A i když to v daný moment nikdo moc nevnímá, později, při pohledu na fotku, vás to může zamrzet. To se týká i kadeřnice či malérečky, což samozřejmě ne vždy ovlivníte.

6. Skupinové focení

Je dobré si předem naplánovat, jak budete chtít kombinovat svatebčany na fotkách. Jen s rodinou ženicha? Obě rodiny? Jen se svědky? Holky z práce? Holky z volejbalu? Jen samé holky? A co jen chlapy? Dobrý fotograf vám samozřejmě pomůže se standardními kombinacemi a bude mít v zásobě různé návrhy, nicméně pokud sám nepatří do rodiny, nemůže vědět kdo a s kým by měl konkrétně na fotce figurovat. Buď režírujte sama, nebo pověřte sourozence, svědkyni nebo kamarádku, aby skupinky naháněla.

7. Kam s rukama?

Můžete si říct, že to nepůsobí slušně, když si chlapi zastrčí ruce do kapes od kalhot. Jenže porovnáte-li pak fotku, kde všichni stojí v řadě jak tvrdá y, ruce buď svěšené podél těla nebo sepnuté kdesi u rozkroku a ty, kde mají ruce v kapsách a tím pádem I uvolněná ramena, rázem má snímek jinou atmosféru. A i oni sami si budou připadat tak nějak “frajersky”. Pokud nezavelí sám fotograf, klidně na to upozorněte.

8. Druhá brada nebo velký úsměv

Mrkněte na sebe do zrcadla a vyzkoušejte si, jestli by nebylo lepší a ve vašich silách, se občas ohlídat. Samozřejmě, že přirozenost je nadevše, ale pokud se smějete příliš bodře a tak, že bradu zatlačíte směrem do krku, vytvoří to nepěkný efekt, kterému se v nejlepším zasmějete, ale spíše vás to bude mrzet. Fotograf to sice může ovlivnit třeba focením z nadhledu nebo vás slušně upozornit, ale když mu půjdete naproti, oceníte to oba.

9. Portrétování až odpoledne

Skupinky je dobré si odbít hned po obřadě, aby se svatebčané nerozutekli nebo se hned nepřevlékli do běžného oblečení. Pokud hned neměníte stanoviště nebo to průběh svatby umožnuje, nechte se vy dva portrétovat až odpoledne. Jednak tím nezdržíte hladové a nervózní svatebčany a jednak tím také většinou získáte lepší odstín – sebe i okolí, celkově celé fotky. Slunce bývá měkkčí než v poledne, méně agresivní a dokáže vykouzlit krásnou atmosféru.

10. Líbejte se dlouho

Nebojte se toho, zkuste ten okamžik vnímat, zapomenout na všechny okolo. Dáte tím prostor také fotografovi, aby zachytil váš první manželský polibek na sto procent a třeba i z jiného úhlu nebo vzdálenosti. Platí to i pro navlékání prstýnků, klidně jeden druhého napínejte, zastavte se v čase. Proto tenhle moment jste přece postupovali všechny shony a přípravy.

11. Atmosféra

Vytvořte na své svatbě neformální, přátelskou a vtipnou atmosféru. Neberte svatební den tak vážně. Nemusíte zametat střepy, ani krájet dort, ani se krmit polévkou, nemusíte ano odpovídat hned, jak se vás oddávající zeptá. A nemusíte říkat jen ano, klidně řekněte pořádně rozvité souvětí. Přemýšlejte naopak, jak svojí svatbu ozvláštnit, aby byla nezapomenutelná pro vás i hosty. Proč se například nevzít až večer? Na břehu lesního koupaliště? Proč si neudělat hostinu v březovém hájku nebo ve stodole na farmě? Proč mít podpatky? Klidně si pod šaty vezměte barevné conversky, chlapům rozdejte ujeté ponožky, kšandy nebo slamáky. A je úplně jedno, jestli vám je 22 nebo máte před důchodem. Humor a nadhled je základní předpoklad pro doživotní manželství, to je asi něco jako zákon.

12. Nejdůležitější je to světlo a pak taky světlo.

Jak už bylo řečeno výše, světlé prostory, například s dlouhými bílými závěsy nebo jinými neutrálními textiliemi, dokáží fotografii zvednout a zjemnit. Zkuste se zamyslet nad světlými prostory od začátku do konce. Od místa na přípravy, (proč ne klidně bílý zahradní stan ukrytý na zahradě, zapůjčené nebo pronajaté prostory ) přes obřad, hostinu a finální tančírnu. Fotky s bleskem málokdy dokáží vytvořit jakoukoliv atmosféru, jde zkrátka o reportážní záznam z akce.

Závěrečný tip:

Dekorace je vždy lepší volit barevně skromné. Nezdobte stoly barevným tylem, nesypte po nich barevné skleněnky. Světlé a jednoduché svícny nebo lampionky působí elegantně, hodí se ke všem barvám, ve kterých přijdou oblečení svatebčané a fotky působí čistě a vzdušně. Oživení dodá tabuli třeba zelená zastoupená v květinové výzdobě.

Foto: www.stylemepretty.com, www.lizellelotter.co.za, redakce

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

4 Příspěvků

 1. Nevím, kdo tohle psal, ale asi nikdo kdo by se vyznal v módě.

  Korzet není „vyztužen nahoře“, ocelové kostice prochází celou délkou a nemohou se zlomit. Pokud se lámou, jedná se o nikoli korzet, ale corselet, který je nevyztužený nebo s plastem. A na míru šitý korzet schová i „špíčky“, pokud myslíte kožní řasy v podpaží.

  Suknice je historický oděv. Jestli myslíte sukni, ta nikdy nebývá vrstvená, vrstvená je vždy spodnička, ať samostatná či přišitá.

  A jestli vám přijde, že krinolína s obručemi je nevzhledná, tak vás asi minula tři století módy včetně vídeňského císařského dvora.

  Dál radši nečtu…

  • Zdravíme Veroniko a moc děkujeme za Váš komentář.
   Máte naprostou pravdu, v módě kovaná do detailu nejsem, jako fotografka vnímám především zrakem. A pak také čerpám ze zkušenosti nevěst. Horní částí je myšlen celý korzet nebo corselet, neboli od prsou do pasu, dolní částí je myšlena sukně. V několika případech se stalo, že se nevěstě poté, co zasedla za svatební tabuli, vytvořily podél pasu nevzhledné hranaté obrysy, které trochu hyzdí pas a tím pádem celou siluetu.
   Slovo suknice je spíše stylistickým obratem, článek je především o vizuální stránce, berte ho prosím obecně. Zatím jsem se setkala pouze se spodničkou s jednou či dvěma vrstvami a vrchní část byla poskládáná z vrstev průsvitného materiálu, pod které si vždycky broučci najdou cestu.
   A jinak asi ano, móda císřských dvorů mě asi míjí, především kvůli nepohodlnosti, které nositelkám přináší. A to bych se mohla opět rozepsat, jaké štrapáce se při focení a vůbec během celého dne ještě dějí.

 2. Gabriela Vorlová

  To je super😍 takhle si představuju svatbu ja. JINOU od všech ostatních od fotek po obřad, šaty i hostinu!

 3. Perfektní tipy, díky za ně! (Y)

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: