10 míst v Londýně, kde se nebudete nudit

10 míst v Londýně, kde se nebudete nudit

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Návštěvu Londýna si nemusíte spojovat jen s památkami, galeriemi a podivným jídelníčkem.

Zapomeňte na typické turistické cíle zaměřené na budovy a historii. Zkuste si ukrojit alespoň sousto ze života Londýňana a poznat pestré dění v jednotlivých čtvrtích. Sledujte život místních, ochutnejte to pravé jídlo, prohlédněte si útroby nejslavnějších obchodů, i kdybyste si nic nekoupili. Pamětihodnosti vám neutečou a pokud si vás město získá následujícími tipy, třeba tím přirozeně vzbudíte zájem i o historii, kterou si pak užijete mnohem víc.

HAMLEY’S

Hamley´s je sedmipatrové hračkářství a je to ráj. Kdo tvrdí, že nikdy neměl rád hračky, hry a pohádky, ten si lže do kapsy. Patra jsou tematicky zaměřená, takže v jednom si uletíte na všem možném z Lega, například fanoušci Star Wars tu mohou propadnout v šílenství. V dalších patrech najdete Barbíny, bonbony a cukrovinky, plyšáky, hlavolamy, stavebnice a puzzle, vychytávky na dálková ovládání, kostýmy a masky, rekvizity přetavené do hraček jako například parádní výběr kouzelnických hůlek z Harryho Pottera a samozřejmě taky zástupy panenek vyráběných podle slavných osobností, včetně královské rodiny. Pokud se vyhecujete a dáte obchodní dům po schodech, nebudete litovat – bývají vyzdobená podle pohádek, takže můžete zabloudit třeba do Narnie nebo Hobitína.

CAMDEN TOWN

Punkáčská čtvrť je zábavná asi úplně vším a je jedno jak moc se punkáči v průběhu let promísili či nepromísili s hipstery nebo očumujícím normcorem. Užijete si tady módní výstřelky místních, které si můžete rovnou zakoupit třeba v rockabilly buticích, nasajete radost ze svobodného sebevyjádření. Skvěle se najíte pouličním jídlem z Mexika, Asie, Argentiny, Francie… nadšenci do komiksů, tetování nebo designovek z blešáků tu budou vrnět blahem.

BRICKLANE

Ulice provoněná kari a ruchem zdejší komunity přistěhovalců především z Bangladéše. Zážitkem jsou tady živoucí bleší trhy, pestrý street art po zdech, móda a design z druhé ruky a skvělé indické jídlo.

THE SHARD – Nejvyšší mrakodrap Evropy

Ani kosmopolitní Londýn se nevyhnul kontroverzním stavbám a v roce 2013 do jeho panorama přibyl mrakodrap s přezdívkou a později i názvem The Shard neboli střep. Kromě luxusních bytů, kanceláří a pětihvězdičkového hotelu tu najdete vyhlídková patra pro veřejnost. Pokud vychytáte počasí a viditelnost, naskytnou se vám dech beroucí výhledy. Na velký zážitek se připravte pokud se nahoru vydáte před setměním, uvidíte, jak se město pomalu celé rozsvěcí. Za tip děkujeme bloggerce Kláře z cakedays.blog.cz, která tenhle moment krásně zachytila na fotkách. Z našeho seznamu je The Shard jediný tip, za který si zaplatíte a to bohužel ne zrovna málo. Vstupné vychází v přepočtu na 750 korun. Ovšem nahoře můžete zůstat, jak dlouho chcete. Let’s make a party!

TATE MODERN – Giftshop

Sice se můžeme vsadit, že v galerii v moderního umění vždycky narazíte na skvělou a zábavnou výstavu, ale chápeme, že pokud máte na Londýn pár dní, není čas ztrácet čas a unavovat končetiny. Nejlepší je návštěvu spojit s pobřežní vycházkou kolem Temže zhruba od stanice a nádraží Waterloo, v Tate se stavit na kafe a pokochat se v giftshopu. Bloky, diáře, ilustrace, plakátové reprodukce vystavených obrazů, tašky, doplňky, výtvarné potřeby. Kreativní srdéčko plesá. I tady můžete nakoupit neotřelé suvenýry. Třeba kalendář Králíčkových sebevražd.

BOROUGH MARKET

Věděli jste, že se pod London Bridge neukrývají bezdomovci? Londýňané si se zákoutími umějí poradit. Pod mostem totiž najdete místo plné stravovací nirvány. Je to ukázka kvalitního pouličního jídla, kam si chodí odskočit nejen davy kravaťáků z okolních kanceláří. Můžete tu ochutnat fish and chips, obložené klobásky, hamburgery, cokoliv z grilu, indii a arabskou kuchyni a zároveň si tu nakoupíte na večeři – mezi čerstvými potravinami je tu pečivo, zelenina a ovoce a nepřeberné množství ryb a mořských cokoliv, sýry, dorty a kopce jiného. Božská mana. Nevynechat! To není doporučení, to je poručení!

PŘES CANARY WHARF DO GREENWICH

Čas na malé vzdálení se od centra. Vlastně nejhezčí je tohle místo z nadzemky, která nejezdí po zemi, ale několik metrů nad její úrovní, mezi nově vystavěnými sklo-železobetonovými mrakodrapy. Po chvíli vjedete do oblasti Greenwich, která je toho všeho pravým opakem. V místním parku u observatoře s nultým poledníkem a výhledem na business čtvrť a vzdálený Londýn na vás dýchne skoro zenový klid.

SOHO

Soho je oblast centra ohraničená Regent street, Oxford street, Charing Cross a Shaftesbury.

Z velkých obchodních bulvárů odbočíte do uvolněné oblasti s malými řemeslnými obchůdky třeba na Carnaby Street. Dál můžete vybírat mezi kavárnami (Milkbar, Flat White, Speakeasy Espresso & Brew Bar), divadly, galeriemi, tetovacími salony, nočními kluby, a doplnit to opět skvělým jídlem (Satsuma, London Jade Garden).

CHINA TOWN

Nebudeme si nic nalhávat, pokud nejste zcestovalí a nikdy jste podobnou velkou etnickou čtvrť nenavštívili, sem prostě musíte. Živelná asijská kultura vám roztáhne panenky a budete chtít ochutnat oběšené pekingské kachny z výloh. V několika podnicích tu zaplatíte za samoobslužný pult a můžete si zkombinovat paletu chutí a ochutnávat do aleluja. Piknik z krabiček si udělejte třeba na jednom z malých náměstí a přitom sledujte štěbetavý ruch kolem.

SELFRIDGES, FORTNUM AND MASON

V Londýně je spousta legendárních a historických obchodních domů. A nemusíte do nich mířit jen za nákupy. Jste-li kochací a atmosféru nasávající typ, neváhejte se tu jen projít. Prostě na čumendu. Nikdo se tu nad tím pozastavovat nebude a vy si užijete zalykající množství čehokoliv a parádní styling třeba čokolád. A stejně ve finále neodoláte a něco si koupíte, jen pro ten pocit. Užijte si to!

Foto: cakedays.blog.cz

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: