Trápení s mastnými vlasy zakouší bolestně velké procento populace. Nejsou to totiž jen geny, jak se často uvádí, které mají s tímto neduhem něco společného. Daleko větší podíl zastává hormonální nerovnováha, kožní problémy, nevhodná kosmetika či nedostatky v životosprávě. V boji s mastnými vlasy je pak krom jiných opatření častější mytí samozřejmostí, vlasy si však žádají speciální péči.
Šetrná kosmetika
Správný výběr kosmetiky je při potížích s rychle se mastícími vlasy stěžejní. „Je třeba vybírat vlasové produkty určené pro každodenní mytí, které šetrně myjí a plně respektují přirozenou rovnováhu vlasů a pokožky hlavy. Zároveň musí vlasy chránit a hydratovat. Pokud někoho trápí i kožní problémy, je vhodné, aby šampon působil antibakteriálně.“, říká vlasová expertka Monika Plachá. Spolu se šamponem vybírejte pečlivě i kondicionéry a masky na vlasy. I ty by měli být určené pro každodenní péči. „Zákaznicím mohu vřele doporučit řadu Every Day vlasové kosmetiky Nouvelle. Jejich maska na vlasy obsahuje řebříček, který působí antibakteriálně, sléz lesní působící jako antioxidant a rýžové proteiny, které mají hydratační a vyživující účinky.“, dodává Plachá. Mokré mytí lze tu a tam nahradit i suchými šampony. Jejich používání však netřeba přehánět, měly by sloužit pouze jako doplněk v péči o vlasy.
Kořínky vs. konečky
Častým problémem u mastných vlasů jsou rychle se mastící kořínky a naopak vysušené a zničené konečky. Tomu však lze jednoduše předejít. Hydratační masky, oleje a kondicionér aplikujte vždy pouze na konečky, zatímco šamponem umývejte jen pokožku hlavy. Teplota vody by neměla být moc vysoká, naopak vlažná voda je ideální, nedráždí pokožku ani vlasové vlákno. Roztřepeným konečkům nesvědčí ani pravidelné žehlení. Vyvarujte se používání žehliček na nejvyšší teplotu a používejte ochranné oleje chránící vlasy před vysokými teplotami. Ani co se týče fénování vlasů, není radno vlasy a pokožku zatěžovat vysokou teplotou. Vždy volte studený vzduch.
Hledání příčin
I mastné vlasy mohou být považovány za zdravotní problém. Zkuste zapátrat, co je ve vaší životosprávě špatně a napravit to. Nezdravá jídla, energeticky nevyvážený jídelníček, nedostatek vitaminů, dlouholeté užívání antikoncepce, psychický stres. To vše může vést k problémům s přecitlivělou pokožkou a následnými lapáliemi s vlasy. Nerozpakujte se vyhledat odborníky z oboru či přímo dermatologa, který může v pokročilém stádiu pomoci nejvíce.