Ekologicky zařízené domácnosti zažívají renesanci

Ekologicky zařízené domácnosti zažívají renesanci

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Negativní dopad člověka na přírodu je rok od roku zřetelnější. To je také jeden z hlavních důvodů, proč lidé stále více dávají přednost ekologicky vedeným domácnostem. Co taková domácnost vlastně obnáší?

Úklid

Prvním krokem k domácnosti šetrné k životnímu prostředí je změna zaběhlých úklidových rituálů. Chemikálie, které každý den používáme nejen, že zatěžují přírodu, ale ohrožují i lidský organismus. Dají se přitom docela snadno nahradit. V dnešní době máme na výběr z několika druhů ekologicky nezávadných čistících prostředků, které zájemce často odradí vyšší pořizovací cenou. Faktem však zůstává, že v důsledku zatěžují rodinný rozpočet méně. Prvotní náklady jsou sice vyšší, déle však vydrží. Pokud však zůstáváte některým produktům, o kterých víte, že přírodě neprospívají, věrni, je třeba se řídit několika základními pravidly. Vždy používejte pomůcky k dávkování a řiďte se doporučeními od výrobce. Často se stává, že lidé při úklidu dávkují prostředek od oka, a přesahují tak doporučenou dávku. Je dokázáno, že cíleným dávkováním dosáhnete snížení spotřeby až o polovinu. Co se týče praní, efektivní je dávat prací prášek přímo do bubnu pračky a pračku spouštět vždy, až když je zcela naplněná. Největším problémem je však používání aviváží. Ty jsou biologicky obtížně odbouratelné a na čistotu prádla nemají žádný vliv. Zkuste místo nich použít pár kapek éterického oleje či dejte mezi šaty textilní sáček s usušenou levandulí.

Materiál

V ekologické domácnosti hraje důležitou roli i materiál, ze kterého pořizujeme nábytek. Při výběru vybavení upřednostňujte dřevo před kovy a plasty. Těžba nerostných surovin často způsobuje více škod než kácení. V módě je nyní i nábytek z palet a dalších hrubě opracovaných dřevěných výrobků, které se s trochou péče v místnosti krásně vyjímají a slouží roky. Novinkou na trhu je také bytelný kartonový nábytek. Kartonový nábytek je vyráběn z velmi kvalitní až sedmi vrstvé lepenky. Je pevný, má vysokou nosnost a bytelný vzhled. Přitom je lehký, snadno přenosný a šetrný k životnímu prostředí. Nejlépe se hodí na výstavy, veletrhy a do interiéru. Různé druhy barových stolů z kartonu, křesel, taburetek a dalších druhů můžete najít na eshopu s obalovým materiálem Paketo.cz , kde jej vyrábí ve vlastní režii. Pozor si dejte i při výběru podlahové krytiny. Vyvarujte se PVC a dejte raději přednost linoleu. To je vyrobeno z přírodních materiálů, je omyvatelné, vydrží až třicet let a jeho údržba je bezproblémová.

Úsporné spotřebiče

Při nákupu spotřebičů se poohlížejte po energetické třídě A+ či A++. Důležité je ale i umístění daného spotřebiče a další zacházení s ním. U chladniček obecně platí, že bychom je neměli dávat do úzkých prostor, ani blízko ke zdi. Teplé potraviny do nich nikdy nepatří, naopak je vhodné je v nich rozmrazovat. Teplota v lednici se tak ochladí a spotřebovává se méně energie. Šetrné k životnímu prostředí jsou i myčky nádobí, přestože si mnozí myslí opak. Například, na dvanáct sad nádobí v myčce spotřebujete cca 12 litrů vody. Pokud byste to samé množství myli ručně, spotřebujete cca 60 litrů vody. Co se týče osvětlení, přejděte na LED svítidla. Ty spoří elektrickou energii až o 50 % a mají několikaletou životnost. Na osvětlení se ale dá příroda ušetřit i výběrem malby. Světlé odstíny odráží mnohem více světla než odstíny tmavé.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: