Dolby Atmos dokáže přenést zážitek z kina do vaší domácnosti

Dolby Atmos dokáže přenést zážitek z kina do vaší domácnosti

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zvukový formát, kterým se chlubí ty nejlepší digitální multiplexy, se stal dostupným i pro instalace domácích kin v obývacích pokojích. Dolby Atmos lze považovat za následovníka Dolby Digital.  

Novinka Dolby Atmos na rozdíl od svých předchůdců opustila koncept předem definovaných zvukových kanálů při projekci. Standardem dnešní doby jsou v domácím kině zvukové formáty Dolby Digital, DTS, Dolby TrueHD a další. Některé z nich mohou nést až osm kanálů, do kterých ve zvukových studiích dokážou vložit předem dané zvukové ruchy včetně hudebních doprovodů tak, aby odpovídaly realitě. Lokalizace zvuku se v těchto případech určuje výší hlasitosti reprodukce zvuku z jednotlivých kanálů, podle níž posluchač dokáže odvodit, odkud zvuk přichází. Vše však probíhá pouze v horizontální rovině.

Díky Dolby Atmos se toto mění a zvuk už uživatel vnímá velmi intenzivně a s 3D efektem, je tedy možné poznat, z jakého rohu přišel výstřel ve filmu, kam kulka směřovala, nebo téměř cítit, že nám prší na hlavu. Datový tok Dolby Atmos dokáže pracovat s až 128mi zvukovými kanály, přičemž výsledek záleží na dekodéru v AV receiveru (přizpůsobí se poslechovému prostoru) a také druhu reprosoustavy. Zvukový prostor tak lze připravit podle přání a možností konzumenta.

Jedním z lídrů trhu AV přijímačů a snad největším propagátorem novinky Dolby Atmos  je japonský výrobce Onkyo. Na českém trhu nabízí například nové AV receviery TX-NR545 a TX-NR646, které splňují nejpřísnější normy a vyhrát si s nimi může každý fanoušek kvalitního 3D zvuku. Standardem pro Onkyo je například zpracování videa v rozlišení 4K Ultra HD, nebo podpora hudební služby Spotify. Pro fajnšmekry jsou k dispozici i připojení k iTunes přes AirPlay nebo přehrávání hudby ve vysokém rozlišení z USB či přímo ze sítě LAN.

Tyto AV receivery využívají minimálně jeden pár speciálních Dolby Atmos reprosoustav, které jsou důležitým faktorem v lokalizaci ruchů. Díky nim lze zvuk rozpoznat ve 3D. Důležité je ovšem mít i kvalitní reprostoustavu, podporující Dolby Atmos. Luxusní variantou může být například sloupová reprosoustava Klipsch RP-280FA, která má reproduktory pro Dolby Atmos zabudované přímo v sobě. Pokud chcete kvalitní zvuk, záleží pak nejen na vhodné reprosoustavě, správném nastavení AV receiveru, ale i na dobrém rozestavění reprosoustav v místnosti.

Dolby Atmos tedy přináší vyšší úroveň zážitku u  domácích kin a dává mu tak doslova nový rozměr. Přejeme příjemné prožitky při sledování Vašich oblíbených filmů.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: