Děti jsou pro většinu dospělých hlavním důvodem, proč dodržovat vánoční zvyky a tradice. Rozzářené dětské oči a nefalšované potěšení z rozbalování dárků, které pod nazdobeným stromečkem nechal tajemný Ježíšek, rodiče motivují k tomu, aby vystrojili sváteční atmosféru se vším, co k ní patří. A jaké by to byly Vánoce bez hraček! Víme, jaké vybrat, aby děti nejen potěšily, ale také podpořily jejich osobnostní rozvoj.
Výběr hraček v případě, že vám záleží na zdravém tělesném i duševním vývoji vaší ratolesti, je náročnější, než se na první pohled může zdát. Ne každá hračka je vhodná, některé jsou dokonce vysloveně nebezpečné. Vyberete-li důkladně, můžete tím významně přispět k rozvoji dětí. Správné hračky stimulují k tvůrčí činnosti, prohlubují schopnost kreativního myšlení i tvoření, rozvíjejí představivost, přirozenou zvídavost a napomáhají lepší koncentraci. Učí je klást otázky, myslet a přicházet na řešení. Posilování těchto dovedností pomáhá dětem orientovat se ve vnějším světě, poznávat sebe sama i okolní prostředí.
Kvalita před kvantitou
Pokud váš potomek pod stromečkem najde hromadu autíček, vláčků, případně panenek a oblečků, několikero stavebnic a nesourodou směs všelijakých nárazově koupených darů, bude to spíše na škodu. Místo snahy o ohromení počtem balíčků se snažte o jakousi vyváženost tak, aby pozornost dítěte nebyla roztříštěna a mohla se systematicky soustředit jedním směrem. Mějte se také na pozoru před impulzivním nákupem jakkoliv roztomilých plyšových zvířatek. Většina z nich je beztak předem odsouzena k povalování se pod postelí nebo ve skříni, případně získá funkci lapače prachu. Omezené je také jejich smysluplné využití při hraní. Vyvarujte se také nákupu přehršle laciných šuntů, jež sice mohou na oko navodit dojem bohaté nadílky, nemělo by vás však poté překvapit, že řada z nich vypoví službu, ještě než budou svátky za námi. I kvalitní a zajímavé hračky se dají pořídit za rozumnou cenu. Jaké hračky naopak odborníci a pediatři doporučují?
Vhodné jsou především ty, které mají vzdělávací rozměr a kromě zábavy mají také smysl a užitek. Typově se jedná o společenské, naučné či deskové hry, kreativní sady na vyrábění, modelovací hmoty, stavebnice, zkrátka všechny hračky, jež nepředstavují pouze pasivní zábavu na ukrácení dlouhé chvíle, ale vyžadují zapojení intelektuální a tvořivé kapacity dítěte. „Hitem letošních Vánoce jsou naučné a vzdělávací hry Alexander, vhodné od tří let věku. Hry vznikají ve spolupráci s odborníky na dětskou výchovu a vzdělávání, jsou přizpůsobeny i těm nejmenším,“ říká Marcel Pech, marketingový ředitel prodejce hraček Pexi, který patří mezi největší distributory hraček a her na českém a slovenském trhu. Široký sortiment nabízí naučné a vzdělávací hry, jež pravidelně získávají významná ocenění a čestná uznání. „Dětem rozhodně při hraní nuda nehrozí, nejde o žádné nudné učební pomůcky,“ dodává Pech.
Není nad klasiku
Existují tradiční hračky, které snad nikdy nezestárnou a potěší každou generaci dětí. Takové, s nimiž si hráli už naši prarodiče. Patří mezi ně například puzzle, kostky a stavebnice všeho druhu, fungující veskrze na tomtéž principu nebo Pošta v krabici. Tyto hry dovolují dětem vytvářet podle vlastní fantazie různé tvary a stavby, následně je rozpojit a příště zase dojít k novému, unikátnímu výtvoru. Pokud patříte k těm, kteří dárky ještě nemají nakoupené, pamatujte, že malé dítě neocení drahé a náročné hračky. Fungují na něj barvy, tvarová i velikostní rozmanitost a hračky, jež stimulují fantazii.