5 zakořeněných mýtů o akné: Je na nich něco pravdy?

5 zakořeněných mýtů o akné: Je na nich něco pravdy?

vloženo do: KRÁSA | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Po sexu nebo masturbaci raší pupínky jako houby po dešti. Čokoláda přispívá k zhoršování akné. Slunce čistí pleť od přebytečného mazu a napravuje vzniklé škody, jako jsou červené flíčky, jizvičky a hrubší povrch. O akné se traduje celá řada mýtů a polopravd. Které platí a které jsou spíše úsměvnou povídačkou?

Mýtus č. 1: Sex škodí pleti

Jedna z těch bizarnějších fám. Skutečně není vědecky ani žádným jiným rozumným způsobem prokázán vztah mezi frekvencí sexu a kvalitou pleti, ať už se jedná o bohulibou činnost ve dvou, či o hrátky se sebou samým. Přesto tento oblíbený mýtus přežívá už desítky let. Možná právě proto, že vytváří vděčnou záminku k nejapnému žertování na účet kamarádů/kolegů v momentě, kdy se na jejich tváři objeví nové ložisko pupínků v rozpuku.

Mýtus č. 2: Slunce, přírodní lék na akné

Je pravdou, že během léta mohou lidi s problematickou pletí pociťovat krátkodobé zlepšení. Při častějším pobytu na slunci se totiž méně mastí, zdá se vyhlazenější, jemnější, známky kožních neduhů jako by zmizely. Ve skutečnosti se však jedná o optický klam. Zatímco na běloskvoucí tváři se každý rudý vetřelec vyjímá jako pěst na oko, na té opálené více splyne, a tak působí jednolitěji a zdravěji. Červené flíčky, drobné jizvičky a nerovnosti pouze ustoupí dočasně do pozadí, rozhodně se ale nejedná o léčebný proces. I když máte mastnou pleť, nešiďte pravidelnou hydrataci a speciální péči letní péči. Mohlo by se stát, že vlivem přesušení dojde k narušení činnosti mazových žláz a akné se vám po létě vrátí znovu, v mnohem horší podobě.

4156998336_8ce29d0129_bMýtus č. 3: Máte akné? Na čokoládu zapomeňte

Netýká se to jen této oblíbené antistresové pochutiny, ale i fastfoodu, pikantních a jinak dráždivých pokrmů. Byť je to zjednodušené tvrzení, zčásti to pravdivé je. Právě životní styl včetně stravovacích návyků má na stav pleti markantní vliv. Je tedy jasné, že vašemu snu o krásné a bezchybné pleti nepůjdete zrovna naproti, když si největší zálibu vypěstujete z pojídání hranolek nebo každou špatnou náladu zajíte tabulkou čokolády. Sladkosti, bílé pečivo, mastné a smažené pokrmy, to vše netvoří zrovna nejvyváženější jídelníček a může to mít podíl na kvalitě nejen pleti, ale třeba i vlasů a nehtů. Nicméně přímá souvislost mezi mírou konzumace čokolády jako takové a množstvím pupínků neexistuje.

Mýtus č. 4: Na vině je špatná péče a nedostatečná hygiena

Fáma. Jedná se o kožní nemoc projevující se v několika formách, těžších i lehčích. Je způsobena poruchou činnosti mazových žláz, které produkují nadbytečné množství mazu. Ten se hromadí a ucpává vývodové kanálky. V daném místě se vesele množí bakterie, které vyvolají zánět… a výsledek už znáte sama, protože se viditelně projeví v zrcadle. Příčina je v hormonální nerovnováze s rozličným původem (nemoc, hormonální antikoncepce, stres, špatně nastavená životospráva, období jako puberta a těhotenství atd.). Lidé bezhlavě věřící tomuto mýtu často dělají tu chybu, že si obličej úzkostně drhnou a odmašťují několikrát denně ve snaze zachovat ho čistý. Jenže následně nastoupí přesně opačný efekt – kůže se brání chemickému vysušování a v reakci na to produkuje mazu ještě více.

Mýtus č. 5: Akné odezní s pubertoumodel-429733_1920

Spíše pravda. Dospívající mají více než pravděpodobnou – a jistě úlevnou – vyhlídku, že je postupem času tento nepříjemný estetický, nicméně v důsledku i psychický problém opustí. Nebo alespoň ustoupí do zvladatelné podoby natolik, aby nechtěli strávit zbytek života v atomovém krytu, v izolaci od soucitných pohledů lidí na veřejnosti. Tato odpověď by však neměla vyznít jako celoživotní záruka na čistou pleť jako z Photoshopu. Určitému procentu žen i mužů dělají trable s pupínky hlavu i v pozdějším věku, zvláště v některých životních etapách a při nezdravém životním stylu.

Foto. pixabay.com, flickr.com

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: