Přebytečné kilogramy trápí nejednu novopečenou maminku. A přestože cest k jejich úbytku je mnoho a všechny jsou veřejnosti známé, ne vždy se ukážou být zcela jednoduché. Připravit si půdu na pozdější shazování nadbytečné váhy je totiž třeba již během těhotenství.
Stravování během těhotenství
Stravovat se během těhotenství dle zásad zdravé výživy není jen nutností s ohledem na vývoj dítěte a zdraví matky, ale taktéž nespornou berličkou při pozdější snaze zbavit se kil, které maminky nabírají. „Stravování těhotné ženy by se nemělo nijak podstatně lišit od zásad běžného zdravého stravování. To znamená energeticky odpovídající jídlo s vyváženým poměrem živin, v dobré kvalitě, dobře stravitelné, upravené správnými kuchyňskými postupy. Ze stravy je třeba vynechat smažená a špatně stravitelná jídla, nadbytek alkoholu a kávy, výrazně nadýmavé potraviny nebo ty, které působí projímavě, polotovary, většinu průmyslových dochucovadel, některá konzervovaná jídla a vysoce rafinované potraviny.“, hovoří k problematice známý odborník na výživu Petr Havlíček, který již několik let pomáhá klientům Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR s řešením zdravého jídelníčku a životního stylu v programu „Změním se“.
Ani v těhotenství však není stravování věda. „Jde o to, aby byla strava přirozená a pestrá a budoucí maminku dobře vyživila. Výjimkou z těchto zásad je první trimestr, kdy se musí chápat, že těhotné ženy v tomto období „ujíždějí“ do různých podivností. Na druhou stranu je ale důležité myslet na to, že správné stravování přímo ovlivňuje zdravotní stav potomka, a tak by neměly chybět důležité živiny jako například železo, vitamíny skupiny B, především kyselina listová a omega 3 nenasycené mastné kyseliny.“, dodává Petr Havlíček. Není také radno zapomínat na fakt, že v prvním trimestru není třeba zvyšovat příjem potravy a v druhém pouze lehce, protože vývoj plodu matku ještě příliš energeticky nezatěžuje. Zvýšit energetický příjem se doporučuje až v trimestru třetím, a to o nějakých 300 až 500 kcal oproti běžnému stravování.
Shazování kil po porodu
Po samotném porodu většina maminek přichází na to, že větší část nabytých kilogramů jde dolů sama, a to kojením a věčným pohybem okolo miminka. Nelze se na to však spoléhat. Průzkumy ukazují, že asi 20 % novopečených maminek si nabraná kila drží a ručička na váze se ne a ne pohnout. Příčinu tohoto problému spatřují odborníci hlavně v tom, že několik prvních měsíců po porodu je zátěžových a mnohdy trvá, než se ženská psychika srovná. Rozhozené tak nejsou jen hormony, ale také spánek a stravovací návyky. Navíc mnohdy schází čas na jakoukoli sportovní aktivitu, nehledě na to, že několik prvních týdnů s novorozencem doma nepřipadá jakékoli cvičení v úvahu. Jedinou zbraní je tedy opravdu přemýšlet nad tím, co maminky jedí a dodržovat zásady zdravého jídelníčku i nadále. Co se samotného cvičení týče, po šestinedělí se doporučuje posilovat pánevní dno. Pokud jej ženy nechají tak, jak je – povolené po porodu, časem mohou hrozit zdravotní komplikace. Ze zdravotního hlediska však není od věci navštěvovat speciální cvičení pro ženy po porodu, příspěvek na něj poskytuje čerstvým rodičkám i ZP MV ČR, a tak kurzy nemusí ani nutně zasáhnout do mnohdy již tak napjatého rozpočtu.