Vyhněte se nejčastějším chybám při prodeji nemovitosti

Vyhněte se nejčastějším chybám při prodeji nemovitosti

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

V České republice je každoročně realizována zhruba polovina všech prodejů nemovitostí bez účasti realitní kanceláře. Zajistit prodej bez realitky je sice jedna z možností, jak prodat nemovitost, ovšem většina odborníků tento postup nedoporučuje. Proč a jakým dalším chybám se při prodeji nemovitosti vyhnout?

Je na svobodném rozhodnutí každého prodávajícího, jestli se rozhodne pro prodej nemovitosti na vlastní pěst, nebo s pomocí odborníků. Je to podobné jako při prodeji či nákupu ojetého automobilu. Zkušený mechanik nemá problém auto prověřit sám, nezkušený dá raději přednost prohlídce v autorizovaném servisu. A stejné je to i s nemovitostí. Zvážení možných rizik je velmi důležité.

Příliš nízká či naopak vysoká cena

Když stanovíte cenu moc nízko, proděláte. Když moc vysoko, také proděláte. Jak je to možné? „Příliš vysoko nastavená cena způsobí horší prodejnost nemovitosti, i když se později zlevňuje. Kdo by důvěřoval zboží, které někdo zlevnil hned několikrát, protože ho do teď nikdo nechtěl? Orientovat se podle cen v inzerátech na podobné nemovitosti také není klíč ke správnému nacenění. Ceny uvedené v inzerátech jsou zpravidla nabídkové, ty skutečné prodejní bývají v průměru o 5 až 10 % nižší,“ vysvětluje Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska a má více než dvacetiletou praxi v oboru. V krajním případě se tak dostanete do situace, kdy pořád zlevňujete, až se dostanete pod tržní cenu a žádný zájemce vám stejně nezavolá.

Špatná prezentace často zabije i lukrativní nemovitost

Už jste definitivně rozhodnutí pro prodej, takže nezbývá nic jiného, než nemovitost připravit na prohlídky potenciálních kupujících. Nemovitost dobře připravit, odprezentovat a vyjednávat se zájemci, to je doslova umění. „Čím více s tím má člověk zkušeností, tím lépe prodá. Důležitý je například alespoň základní home staging, protože nikdy není druhá šance udělat první dojem. Představte si, co byste chtěli vidět vy v roli kupujícího. Líbil by se vám zašlý nátěr na stěnách, odlepené lišty, odřené rohy a díry po obrazech? Určitě to na výsledném dojmu příliš nepřidá. Pokud jde o malé nedostatky, jejichž oprava není finančně ani časově příliš náročná, vyplatí se je provést,“ doplňuje Jakub Kindl.

Důležitý je také pečlivý úklid a co možná největší srovnání či rovnou odvezení osobních věcí, jako jsou suvenýry, vystavené rodinné fotografie apod. Nemovitost hned bude vypadat čistším dojmem, lépe vynikne na fotografiích a na kupujícího udělá lepší dojem během osobní prohlídky.

Podcenění smluvní dokumentace

Prodáváte majetek, který má ve vaší rodině zřejmě největší, milionovou hodnotu. Vzory smluv stažené z internetu, právník, který se nespecializuje na nemovitostní právo, neznalost detailů při převodu peněz a nemovitosti… to vše je hazard s vašimi penězi. Pokud nebudete mít v pořádku smlouvy, v nejhorším případě se může stát to, že nebudete mít nemovitost, ale ani peníze, a zbydou vám jen soudní pře. Vyhledejte makléře – odborníka, za kterého mluví výsledky a dobré reference od spokojených klientů. Zjistěte si nejdříve vše potřebné, co potřebujete pro správné rozhodnutí.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: