Reklamy na šampony, barvy na vlasy a další vlasové produkty vídáme v médiích denně. Vytoužená hříva, které však díky jedinému prostředku údajně docílíme, se ne a ne dostavit. Co tedy děláme špatně? A lze kvalitu vlasů opravdu ovlivnit natolik, aby se přestaly negativně projevovat naše geny?
Kombinace moc produktů
Používání několika druhů vlasové kosmetiky není dobré hned z několika důvodů. Jednak většina lidí používá několik vlasových značek, jejichž účinky se navzájem ruší. A jednak moc vlasových prostředků najednou vlasy zatěžuje. Obecně se doporučuje při mytí vlasů používat pouze šampon a kondicionér a pro následnou péči pouze jeden z ochranných nebo vyživujících prostředků. Pokud si libujete ve vlasových maskách, aplikujte je v dny, kdy si vlasy žádným jiným způsobem neošetřujete.
Nekvalitní kosmetika
Nevhodná či nekvalitní kosmetika je další důvod, proč nemůžeme docílit krásných a zdravých vlasů. Osvědčilo se vsadit na tradiční vlasovou kosmetiku, se kterou pracují kadeřnici a vlasoví experti. „Já osobně nedám dopustit na vlasovou kosmetiku Nouvelle, kterou zároveň doporučuji i všem mým klientů. V nabídce je totiž široké spektrum kosmetiky a najdou se tu prostředky pro všechny druhy vlasů včetně gelů, ochranných olejů a dalších kadeřnických pomůcek.“, říká vlasová expertka Renata Gaucká.
Chemická zátěž
Zde je řeč zejména o častém barvení, odbarvování a dalších chemických zásazích do vlasů. Ty ničí přirozenou obranyschopnost a narušují jejich strukturu. Vlasy se následně lámou, krepatí a působí zplihle a nezdravě. Zároveň s tím je pro nás prakticky nemožné je dostatečně vyživit a obnovit jejich přirozený lesk a sílu. Bohužel, často jediným řešením je chemicky narušené a oslabené vlasy nechat odrůst a ostříhat. To je ovšem časově náročné a mnoho lidí se tak raději smíří s krepatými a nezdravými vlasy, než aby se snažili napáchané škody odstranit.
Používání nekvalitních hřebenů a vlasových doplňků
Co se týče hřebenů, v drogeriích a jiných obchodech jich je k dostání nepočítaně. Ovšem i tento výběr bychom měli přizpůsobit našemu typu vlasů. Vybírat je lepší z přírodních materiálů a důležité jsou i štětiny. Nejšetrnější je pravděpodobně kartáč s kančími štětinami, který pomáhá roznášet maz z vlasové pokožky po celé délce vlasů, a tím je chrání a vyživuje. Vlasy se více lesknou a zároveň s tím méně mastí. Naopak, třeba je se vyhýbat plastovým či kovovým hřebenům, které jsou příliš agresivní. Nevhodné jsou taktéž kovové doplňky do vlasů a jiné než látkové gumičky, které vlasy jako jedny z mála netrhají. Vlasy bychom však neměli nosit sepnuté neustálé, v culíku se totiž více lámou.
Zapomínáme na výživu
Mezi nejvíce opomíjenou chybu v péči o vlasy patří celková fyzická a psychická kondice a s tím spojená výživa. Vlasy jsou totiž odrazem toho, v jaké jsme celkovém zdravotním stavu, a tak je třeba většinou hledat příčinu problémů s vlasy v našem jídelníčku. Ptát bychom se také měli, zda nejsme současně ve stresu či jestli zrovna neprocházíme nějakým zátěžovým obdobím. Zlepšení kvality vlasů také můžeme pozorovat, začneme-li dodržovat zásady vyvážené stravy a zařadíme-li do jídelníčku kvalitní tuky a dostatek bílkovin.