Vinylové podlahy jsou korunou moderních interiérů

Vinylové podlahy jsou korunou moderních interiérů

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Podlahová krytina určuje ráz a styl místnosti. Její krása dokáže umocnit celkový dojem z bytu či domu a správně vybraný odstín zase podtrhne zpracování nábytku. Kromě estetické funkce má ale mnohem důležitější, praktickou úlohu. Aby nám podlaha dobře a dlouho sloužila, musí být odolná, splňovat nároky na užívání, vyhovovat tepelnými vlastnostmi a být snadná na údržbu. To už tedy stojí za trochu námahy při výběru.

 

Podlahové krytiny jsou základem každého interiéru. Zabírají největší plochu, a přesto jim věnujeme nejméně pozornosti a máme tendenci jejich výběr podceňovat. Rok od roku roste obliba vinylových podlah. Důvody jsou nasnadě – široký výběr odstínů a vzorů, věrné imitace přírodních materiálů, dlouhá životnost, snadná pokládka a velmi jednoduchá údržba.

 

V každém pokoji jsou na kvalitu podlahové krytiny kladeny jiné požadavky. V koupelně nesmí nasávat vlhkost, v kuchyni musí být odolnější proti oděru a jinému mechanickému poškození a třeba v dětském pokoji by měla tlumit a udržovat teplotu. Záleží také, jestli domov sdílíme s domácími mazlíčky nebo musíme brát ohled na zvláštní zdravotní potřeby alergika. Obecně se ale při výběru orientujeme na tyto kritéria: cena, odolnost, užitné vlastnosti a doba životnosti.

 

Není PVC jako PVC

Přitom ještě donedávna kdekdo nad podlahovými krytinami z PVC ohrnoval nos. Dnes se opět dostávají na výsluní a pomalu vytlačují i tolik oblíbené laminátové podlahy. Vinyl se vyrábí z polyvinylchloridu a má podobný výrobní postup jako linoleum. Rozdíl je v množství použitých chemických změkčovadel, pod jejichž působením krytina měkne. Zatímco u měkčeného PVC se s nimi nešetří, u tvrzených vinylových dílů je to naopak. Dnes můžeme říct, že vzhled i vlastnosti krytin z polyvinylchloridu se po všech stránkách zlepšily. Mezi jejich další výhody patří výborné termoizolační schopnosti, dobré akustické vlastnosti, malý tepelný odpor a rozměrová stabilita. Jsou i voděodolné, takže je bez problémů lze použít i do kuchyní či koupelen, kam jsme dříve pokládali hlavně studenou dlažbu. Vinyl ji dokáže věrně napodobit.

 

Dřevo je stále oblíbené, ale nepraktické

Trendy posledních let ukazují, že vzhled dřeva a jeho textura stále patří k preferovaným variantám. Pořizovací cena dřevěné podlahy však spadá do vyšší kategorie a taktéž nároky na údržbu jsou velké, a proto se pravé dřevo nehodí do každé domácnosti. „Dřevo přináší do interiéru kousek přírody. Okouzluje nejen vzhledem, ale také svou nezaměnitelnou strukturou, která dokáže bydlení pocitově zateplit a dodat mu útulný, domácký ráz. V poslední době jsme zaznamenali veliký zájem o krytiny, které vzhledově věrně imitují dřevo, ale mají daleko lepší, praktičtější vlastnosti. Jsou lehčí, lépe se s nimi pracuje a zaručují kvalitnější zvukotěsnost. U nás se nejvíce prodávají vinylové podlahy, které si můžete po předchozí instruktáži položit i sami,“ říká Renata Stuchlíková, odbornice na podlahové krytiny z Koberce Trend.

 

Kromě dlouhé životnosti, odolnosti a nenáročné údržby je nejdůležitějším aspektem podlahy její schopnost snižovat kročejový hluk. Chůze po vinylové podlaze je příjemná i naboso, ale zároveň je velmi tichá a omezuje tak rušivé podněty. Mnoho druhů vinylových podlah také umožňuje zavedení podlahového vytápění. Některé jsou dokonce vybaveny i protipožární ochranou.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: