Jak vést děti k umělecké tvorbě?

Jak vést děti k umělecké tvorbě?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Kreativita, hravost, fantazie a schopnost vidět věci v širším měřítku. To vše jsou nedocenitelné vlastnosti, které nám pomáhají zvládat situace v každodenním životě. Tyto vlastnosti, pokud je sami nemáte, je však těžké předat svým potomkům. Dobrým pomocníkem vám ale v tomto ohledu může být umělecká tvorba. Jak k ní ale děti vést, pokud se vy sami žádnému umění nevěnujete?

Jakákoli forma umění je totiž považována za činnost, ke které je třeba mít talent. Což vnímá většina dospělých, kteří v tom lepším případě dokážou zdravě posoudit své výtvory. Od tohoto přesvědčení jsou však děti oproštěni, a tak jim umělecká tvorba může posloužit k tomu, aby posouvaly hranice své kreativity. Je to však úkol rodičů, aby děti k umění vedli. Jak na to?

Hrajte si doma

Ve věku od tří až čtyř let začínají děti vnímat jednotlivé role dospělých ve svém životě. Začínají chápat pojem povolání a sami si určují, co se jim líbí a co nikoli. Často se tak můžeme setkat s prosbou typu „Pojďme si hrát na kadeřnici, na princezny, na prodavačku nebo na policajty,“. Tyto prosby ale vyžadují plné zapojení dospělého a zde často přichází kámen úrazu. Tento způsob hraní je totiž časově náročnější a rodičovi nedovoluje, aby se věnoval činnostem, které doma potřebuje stihnout. Jednou cestou, jak tyto fantazie v dětech podporovat, je nasměrovat je tím směrem, který potřebujeme. Můžeme jim přiblížit profesi kuchaře a klidně i uklízečky. Asi se totiž shodneme, že při hře nám dítě v domácích pracích stejně nebude kdovíjak prospěšné. Pokud ho ale budeme v tomto ohledu podporovat, naučíme ho při nejmenším všestrannosti. Při hraní na role navíc probádáme i ty nejskrytější kouty dětské duše a budeme minimálně překvapeni, co vše se dokáže v dětské hlavě vyrojit za myšlenky. Nechte však dítě určovat, kam hraní povede, čímž mu dopřejete potřebný rozlet.

Tvůrčí kurzy

Nejrůznější tvůrčí kurzy jsou vhodné pro děti ve školním věku. Na těch se děti učí naprosté základy kreativního tvoření, od malování až po výrobu vlastních dekorací. Kurzy jsou často tematické a zohledňují roční období či svátky a většinou se konají ve všech středních až velkých městech s železnou pravidelností. Tyto kurzy pořádá i kreativní platforma Idea Creative, a to v Berouně, v Plzni a v Kladně. Z těch uplynulých kurzů můžeme zmínit vyrábění ozdobných přívěšků na klíče, květin z papíru či jarní květináče. Na kurzech je vždy maximálně deset dětí, a tak máte jistotu, že mají instruktorky dostatek prostoru na to, aby se věnovaly všem.

Malování jako naprostý základ

Základní dovedností, která rozvíjí fantazii, je bezesporu i malování. Děti jím vyjadřují svoje skryté touhy a od rodičů vyžadují ocenění za svoje výtvory. Při malování tak můžeme pozorovat charakteristické rysy dítěte, které budou v dospělosti možná určující. Malování však může dětem pomoci i vidět věci z jiného úhlu pohledu, což je důležitá vlastnost například i v profesním životě. Dětem proto dejte dostatek prostoru a pomůcek k malování. Oblíbenou značkou psacích a výtvarných potřeb je například CARIOCA. Sortiment společnosti zahrnuje pera, barevné tužky, tempery či pastely a je cíleně zaměřen na děti v předškolním věku. Distributorem produktů CARIOCA je již zmiňovaný obchod pro kreativce Idea Creative, který provozuje i e-shop, na kterém můžete vše zakoupit online.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: