Venčení pejsků v zimě má svá pravidla, dodržujete je?

Venčení pejsků v zimě má svá pravidla, dodržujete je?

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Pes žijící celoročně venku je lépe vybaven na to, aby se se sněhovou nadílkou a chladem vypořádal. Podmínkou je samozřejmě dobře zateplená bouda, která neprofukuje. Jinak je tomu u psů chovaných v bytě. Ti se na mrazivé počasí hůře adaptují, zažívají teplotní šoky a vlivem mrazu a nepříznivého počasí jsou více ohroženi nemocemi z prochladnutí. Jaký režim venčení je tedy přes zimu nejvhodnější?

Vyjít si ven na procházku z vyhřátého bytu do třeskutých mrazů je velký nápor nejen pro lidský organismus. Hůře ho snášejí i psi zvyklí žít se svým pánem v teple domova. Vycházkový režim by měl vždy zohledňovat aktuální počasí, snažte se tedy vždy vyhnout největšímu nečasu. Pokud mrzne, venčení absolvujte v ostřejším tempu a dohlédněte, aby pes nepostával na jednom místě, ale byl v čilém pohybu. Sníh sám o sobě psovi neuškodí, naopak – některá plemena, jako třeba lovečtí či severští psi, z něj budou nadšená. Horší už je pohyb na náledí, prosolených chodnících nebo za obzvláště tuhých přízemních mrazíků. Posypová sůl dává psím tlapkám hodně zabrat, zvláště jemné kůži mezi prsty. Vyplatí se před procházkou, ale i po ní tlapky ošetřit vazelínou nebo jakýmkoli hutným promašťujícím krémem. Po příchodu z venku je šetrně omyjte, osušte a taktéž promažte. Pozor! Nikdy je neomývejte příliš teplou vodou. Polštářky na tlapách jsou podchlazené a pro psího miláčka by to bylo bolestivé. Ideální je vlažná voda.

Vyčurat a zpátky domů

To, jak pejsek nízké teploty zvládá, se odvíjí od mnoha faktorů, například na jaké teploty jsou zvyklí, také od stáří, plemena či obvyklé pohybové aktivity. Například štěňata by v mrazech neměla být dlouho venku hlavně z toho důvodu, že ještě nemají vyvinuté plnohodnotné osrstění. V případech extrémních mrazů zkraťte délku pobytu venku na minimum a podřiďte ji účelu. Za zvážení stojí i psí oblečky. U některých psů se nejedná pouze o módní výstřelek, ale praktický doplněk z nutnosti, který udržuje záda a bedra v teple. Nejvíce ho využijí choulostivá plemena s nedostatečnou hustotou srsti.

Praktické vybavení na procházky a teplý pelíšek

Bude-li přát počasí, ani v zimě se nemusíte vzdávat dlouhých procházek a výletů. Při delších výletech oceníte šikovné pomocníky, například tašky na nošení, které se zvláště hodí na menší pejsky, když jim dojdou síly nebo závěje budou příliš vysoké. Vyhněte se lacinému zboží z čínského dovozu a raději vsaďte na kvalitnější českou alternativu. Specializovaný e-shop Demeven.cz, který založily studentky Eliška a Lucie, nabízí stylové doplňky pro psy z těch nejkvalitnějších materiálů. „Pracujeme s prvotřídními designérskými látkami, samozřejmostí je ruční zpracování. Nejprve jsme prodávaly pouze stylové psí obojky, nyní je náš sortiment mnohem širší, a navíc neustále přicházíme s novými vychytávkami. Mezi poslední přírůstky patří unikátní kolekce pelíšků pro psy pod názvem Demeven, první svého druhu,“ říká Eliška Griffitts, jedna ze zakladatelek. „Jsou navržené pro maximální pohodlí psa i snadnou údržbu. V nabídce jsou jak klasické pelechy s oboustranným dnem a prakticky snímatelným potahem, tak speciální kousky, jako je například Doupě, poskytující čtyřnohému miláčkovi dostatek soukromí na relaxaci,“ dodává Eliška.

Péče o kožíšek

Základní zimní péče zahrnuje pravidelné kartáčování a zastřihávání srsti, což je důležité zejména u dlouhosrstých plemen. Koupání v tomto ročním období veterináři příliš nedoporučují. Zkuste očistit pejskovi kožich napadlým sněhem a mějte po ruce ručník, kterým srst vytřete do sucha. Pokud už hygiena musí být, koupání naplánujte na večerní hodiny a s pejskem nechoďte ven dřív než po 10 hodinách od koupele.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: