Úrokové sazby u hypoték klesají. Zvýší se zájem o nemovitosti?

Úrokové sazby u hypoték klesají. Zvýší se zájem o nemovitosti?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

V březnu došlo ke snížení základní úrokové sazby Českou národní bankou. V návaznosti na to snižují úroky i banky, i když jen pozvolna. Objem poskytnutých hypoték se nadále drží v rozmezí 10 – 13 miliard. Odborníci předpokládají, že do konce roku dojde k dalšímu snížení. Zvýší to zájem o prodávané nemovitosti?

Základní úroková sazba je aktuálně na hranici 5,75 %, došlo ke snížení o pět desetin procentního bodu. Banky oproti tomu snižují úrokové sazby u hypotečních úvěrů jen velmi pozvolna. K největšímu poklesu došlo u hypoték s krátkou fixací, na dva nebo na tři roky. U některých bank se zájemci o hypotéky mohou dostat na úrok 4,3 %. Naopak u hypoték s velmi krátkou nebo naopak dlouhou fixací je klesající trend úrokových sazeb téměř mizivý. Ne všichni zájemci o hypotéku navíc na úrok pod 5 % dosáhnou. Banky posuzují více faktorů.

„Sjednání hypotéky nyní není tolik problematické, jako tomu bylo například v loňském roce. Lidé registrují snižování úroků a zjišťují své možnosti. Od začátku roku pociťujeme vyšší zájem o prodávané nemovitosti i ze strany těch, kteří o tom v posledních letech vůbec neuvažovali. Nezapomínejme, že došlo i ke zrušení povinnosti bank uplatňovat limit maximální výše dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu. To v tom také sehrálo svoji roli,“ říká Jan Kindl z realitní společnosti Domov Reality.

Následkem klesání úrokových sazeb a zvýšení zájmu o koupi však rostou ceny nemovitostí. V posledním kvartálu předešlého roku nejvíce podražily nemovitosti v Královéhradeckém a v Libereckém kraji. Nejdražší jsou nemovitosti nadále v Praze, naopak nejlevnější v severních Čechách.

Nabízí se tak otázka, zda čekat na předvídané snižování úrokových sazeb, nebo si sjednat hypotéku teď, než ceny nemovitostí dál porostou. Průměrná měsíční splátka hypotéky je pod hranicí 22 tisíc korun. To je méně, než se v mnoha městech pohybuje měsíční nájemné. Letošní rok tak může být na koupi nemovitosti ideální. „Platí to zejména pro ty, kteří buď hledají vhodnou investici, nebo pro zájemce o vlastní bydlení,“ dodává Kindl.

Rok 2024 může být vzácně výhodný pro kupující i pro prodávající. Prodávající ale musí jednak správně stanovit prodejní cenu a jednak nemovitost umět dobře odprezentovat. „Nabídka stále převyšuje poptávku, a z toho důvodu je potřeba zvolit vhodnou prodejní strategii. Nelze stanovit cenu, vyvěsit inzerát na jeden nebo dva realitní portály a doufat, že se stane zázrak. Tento přístup může skončit tím, že se z nemovitosti stane ležák, o který nebude z různých důvodů zájem. Vyberte si pro prodej zkušeného makléře. Nejen, že díky tomu nemovitost prodáte za vyšší cenu, ale také rychleji,“ uzavírá Jan Kindl z realitní společnosti Domov.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: