Jak ulevit tělu i mysli, když hormony pracují naplno

Jak ulevit tělu i mysli, když hormony pracují naplno

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ženské tělo je v mnoha směrem nevyzpytatelné, stejně jako žena sama. Každé je však čas od času vystaveno hormonální nerovnováze, jejíž projevy je možné zaznamenat jak po fyzické, tak po psychické stránce. Nejčastější příčinou vzniku hormonální disbalance je menstruační cyklus, potažmo jeho nejkritičtější fáze mensesu, se kterou se setkává většina zdravých žen v reprodukčním věku, a která s sebou přináší řadu komplikací. Jak tedy tuto etapu nejlépe překonat bez ztráty osobního komfortu? Odpověď je jednoduchá – naslouchejte svému tělu a pomoc hledejte v přírodě!

Menstruace je, ať chceme či nikoli, podstatnou součástí života každé dospělé ženy. Pokud se dostavuje pravidelně, je symbolem správného fungování reprodukčního ústrojí a v jistém smyslu může být i indikátorem tělesných změn. Je tedy vhodné naučit se znát svůj cyklus včetně intenzity, délky trvání a možných doprovodných fyzických či psychických projevů, neboť díky případným rozdílům lze včas rozpoznat možný zdravotní problém.

Jak zmírnit negativní projevy?

Mnoho žen má menstruační fázi spojenou s bolestí v podbřišku a oblasti beder, s žaludečními problémy, chronickou únavou, migrénami nebo psychickou labilitou vedoucí k podrážděnosti či dokonce k pocitům deprese a úzkosti. Okamžitou pomoc lze samozřejmě vyhledat v tradiční medicíně, která poskytuje široké spektrum běžně dostupných analgetik. Pokud však chcete nepříjemným stavům předcházet i v budoucnu, je lepší se prostředků tišící bolest rovnou vyvarovat a ulevit svému tělu prostřednictvím přírodních preparátů, které organismus zbytečně nezatěžují.

Od bolesti pomůže čaj i bylinný extrakt

Pokud vás při menstruaci trápí bolesti a silné krvácení, vyzkoušejte čaj z řebříčku, který oba symptomy potlačuje. Vyznačuje se také antibakteriálním účinkem, tlumí návaly horka, snižuje případnou horečku a zabraňuje pocitům nepokoje. Lze jej popíjet samostatně již 2-3 dny před nástupem menstruace nebo v kombinaci s kokoškou pastuší tobolkou, která taktéž tlumí silné krvácení. Použít ho můžete i preventivně mimo období periody v podobě sedací koupele, která pomáhá při opakovaných výtocích a zánětech vaječníků. Výbornou bylinkou tlumící bolest je také sedmikráska, která je protizánětlivá a využívá se mimo jiné k léčbě močového ústrojí. Potýkáte-li se naopak s nepravidelnou menstruací, doporučuje se pít čaj z kontryhelu, který cyklus harmonizuje. Zároveň tiší bolest, působí proti křečím a má blahodárný vliv na vnitřní orgány pohlavního ústrojí. Je také dobrým pomocníkem v těhotenství a šestinedělí, kdy posiluje vazivo dělohy. Mimo čaj lze konzumovat bylinné kapky, ty nejúčinnější jsou připravovány z maliníku, který čistí krev, zmírňuje bolestivé křeče a napomáhá ke stabilizaci hormonů. Pro udržení dlouhodobého komfortu před i po periodě vyzkoušejte bylinný extrakt z chmele, díky kterému je možné korigovat nepravidelnosti cyklu. Dalším benefitem je pozitivní vliv chmele na psychickou pohodu a lepší kvalitu pleti.

V případě akutních potížích se vyplatí vsadit na léčbu homeopatiky, které napomáhají zmírnit bolest a díky svému přírodnímu složení nemají negativní vliv na funkci a činnost ostatních tělesných orgánů. Vždy je však nutné se předem seznámit se složením daného přípravku, aby nedošlo k vyvolání možné alergické reakce na některou z jeho složek. Zkusit můžete například tablety Traumeel obsahující léčivé látky z dvanácti bylin, mimo jiné právě z řebříčku a sedmikrásky. V kombinaci s mastí Traumeel S tak můžete docílit zmírnění akutní bolesti i zevně, a sice aplikací masti do postižených oblastí zad nebo břicha.

Nalaďte se na vlnu pohody

S ústupem bolesti dochází také ke zlepšení duševního stavu. Pokud však v období menstruace trpíte výjimečnými stavy úzkosti, jste přecitlivělí, podráždění a abnormálně unavení, je důležité zaměřit svou pozornost také směrem k hlavě a svému nitru. Společníky v boji proti špatné náladě vám můžou být opět bylinné čaje, nejčastěji z třezalky tečkované nebo heřmánku. Třezalka se považuje za nejúčinnější přírodní antidepresivum, má blahodárný vliv na nervovou soustavu, zklidňuje mysl a zbavuje pocitů trémy, úzkosti či záchvatů paniky. Je ideálním pomocníkem pro zvládání každodenního stresu a na rozdíl od syntetických antidepresiv nezpůsobuje otupělost. Navíc má vliv i na vývin a regeneraci ženských pohlavních orgánů a pomáhá léčit nepravidelnosti cyklu. Naproti tomu heřmánek napomáhá celkovému zklidnění, potlačuje nervozitu, mrzutost, migrénu a silné výkyvy nálad. Mimo to podporuje trávení a je vhodným lékem pro jakákoli zánětlivá onemocnění. Pro podporu duševní pohody však neslouží pouze čaje. Pozitivně se naladit vám pomůže také aromaterapie, poslech relaxační hudby nebo oblíbená sportovní aktivita. Vzdávat se nemusíte ani milostného života, je však nutné dbát zvýšené osobní hygieně.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: