Úklid podle Marie Kondo: Efektivně a systematicky

Úklid podle Marie Kondo: Efektivně a systematicky

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Konec léta klepe na dveře a možná na vás padá pocit stísněnosti a ponurých myšlenek z nadcházejících měsíců. Psychickému rozpoložení může pomoci i velký úklid v domácnosti. Zkuste ho provést podle metody KonMari. Jednotlivé kroky popsala interiérová designérka Anke Glut.

Ta nabízí úklid a reorganizaci domácnosti jako jednu ze svých služeb, dle jejích slov je po ní stále větší poptávka. „Možná to má co dočinění s touhou po minimalismu. Lidé se už tolik nechtějí obklopovat materiálními věcmi. Velkým úklidem však začíná i každý zásah do interiéru, ukazuje se však, že je pro lidi kolikrát těžké zbavit se svých věcí, a to i přesto, že je třeba vůbec nepoužívají. Mají pro ně však určitou sentimentální hodnotu. Z vlastní zkušenosti ale můžu říct, že metoda KonMari dovede zázraky nejen s domovem jako takovým, ale i s naším duševním rozpoložením,“ vysvětluje Anke Glut. A kdo Marie Kondo vůbec je? A jak úklid podle ní vypadá?

Marie Kondo

Marie Kondo pochází z Japonska a sama o sobě říká, že je úklidová konzultantka. Proslavila se svým nekompromisním přístupem k úklidu a organizaci, její metoda vychází z nauky Feng Shui a také z minimalismu. Důležité je očistit prostor od nedůležitých věcí a ponechat si jen to, co vám přináší opravdovou radost. Aby byl úklid účinný, je potřeba ho vzít z gruntu. „Metoda KonMari má dvě fáze. V první fázi je potřeba zbavit se všech věcí, které nepotřebujete a které pro vás nic neznamenají. Projděte svůj dům či byt a každou věc si vezměte do ruky. Používáte ji? Máte z ní radost? Pokud Je odpověď na obě otázky ne, jednoduše danou věc vyhoďte nebo darujte těm, kteří ji potřebují. Nemějte slitování. V druhé fázi poté přemýšlejte, jak budete věci, které jste si nechali, skladovat,“ říká Anke Glut.

Pozor však, neuklízejte po místnostech, ale po kategoriích. Kategorie jsou čtyři, a to oblečení, knihy, papíry a dokumenty a nakonec nezařazené věci nazývané komono a vzpomínkové předměty. Do poslední kategorie se řadí například kancelářské potřeby, kosmetika, čistící prostředky, potraviny, bižuterie nebo elektronické kabely. V praxi to znamená, že si nejprve do jedné místnosti přinesete všechno oblečení, které se doma nachází a následně ho vytřídíte. To samé uděláte s knihami, poté s papíry a dokumenty a nakonec s věcmi komono. A co když se nemůžete rozhodnout? „Pokud si nejste jistí, ptejte se sami sebe, zda je pro vás daná věc užitečná, jak často ji používáte a zda si myslíte, že je součástí vaší budoucnosti. Buďte k sobě upřímní,“ doplňuje Anke Glut.

Organizace

Marie Kondo má i vlastní systém organizace věcí, které si necháte. Oblečení se skládá do úhledných kvádrů, které se ukládají vertikálně. V šuplících tedy nevznikají známé komínky, ale všechno oblečení vidíte na první pohled a snadněji najdete to, co hledáte. „Dobré je také oblečení roztřídit podle barev, to usnadní vybírání outfitu a orientaci,“ dodává Glut.

Také byste měli používat organizéry prostoru, nejrůznější boxy, pořadače, dózy. Tím si usnadníte i každý další běžný úklid jako například utírání prachu. Organizovat věci můžete i podle velikosti.

Takový zevrubný úklid nejen, že prosvětlí a provzdušní interiér, ale pomůže vám zavést řád v domácnosti i v životě. „Úklid podle Marie Kondo má nespočet pozitiv. Pomůže vám získat sebedůvěru, v bytě se vám bude lépe žít, budete věci rychleji nacházet a nebudete se cítit zavaleni a pod tlakem,“ uzavírá Anke Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: