Udělejte si na svatého Václava netradiční víkendový program s celou rodinou

Udělejte si na svatého Václava netradiční víkendový program s celou rodinou

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Den české státnosti, připadající na 28. září, se nezadržitelně blíží. Svatý Václav je jeden z hlavních zemských patronů, proto si den jeho násilného úmrtí připomínáme jako významné výročí. I když tento státní svátek připadá letos na sobotu, není důvod strávit tento víkend jako každý jiný. Oslavte důležitý historický mezník našich dějin neobvyklým výletem s celou rodinou!

Svatý Václav, český kníže a světec považovaný za patrona Čech a Moravy, byl zavražděn rukou vlastního bratra Boleslava právě 28. září roku 935 u Staré Boleslavi. Den jeho vraždy byl ustanoven jako státní svátek teprve v roce 2000, jedná se tedy o relativně nový svátek. Nabízí se oslavit tento památečný den návštěvou míst, která jsou se svatováclavskou legendou přímo spřízněna, nebo se zúčastnit slavností nabízejících pestrý tematický program. Vydat se můžete na poutní místo u Staré Boleslavi spojené s mučednickou smrtí tohoto českého panovníka, či navštívit katedrálu sv. Víta na Pražském hradě, kde jsou ve Svatováclavské kapli uloženy ostatky. Anebo to můžete pojmout jinak, než bývá zvykem! Co třeba okusit středověkou atmosféru a zažít si toto nelítostné historické období na vlastní kůži?

Lítá doba hlubokého středověku

Venkovský způsob života, zájezdní hostince se starými kamennými zdmi a vysokými klenutými stropy, jadrná mluva, laskominy a lahodné moky, drsná zábava a středověké kratochvíle. Na to vše se můžete těšit, vydáte-li se do vyhlášených Dětenic, nacházejících se shodou okolností poblíž Mladé Boleslavi. Středověká krčma zdaleka není to jediné, na co se mohou ti, co do Dětenic zavítají, těšit. V této vesničce na Jičínsku vznikl celý resort nabízející různorodé vyžití. Dominantou je místní barokní zámek, do kterého se můžete vydat na prohlídku. Původním záměrem majitele byla renovace a částečné zpřístupnění veřejnosti, ovšem posléze přistoupil k rozsáhlé renovaci jednotlivých budov. K zámku totiž patří rozličné objekty, jenž náležely k původnímu panství.

A v jakém duchu se ponesou oslavy svátku svatého Václava? „Na sobotu 28. září chystáme již potřetí Svatováclavské slavnosti na zámku v Dětenicích, které navážou na úspěšné předchozí ročníky. Pojali jsme ho v duchu středověkého festivalu vína a tradiční středověké zábavy. Program bude probíhat od 11 do 18 hodin. Přesně ve 12:15 hodin akci oficiálně otevře příjezd svatého Václava na koni,“ říká Aneta Ondráčková, manažerka Zámeckého resortu Dětenice.

„Během celého dne budete moci ochutnat rozličné speciality pro vytříbené jazýčky. Pro milovníky mořských plodů nabídneme chobotničky, Bretaňské ústřice, kalamáry, mušle, šneky a krevetky, dále pro hosty chystáme středověký burger, maďarský gulášek, tradiční dětenické klobásky, medová žebírka a masa z grilu, kuří hnátky a domácí uzené s kysaným zelím a bramboráčky. Budeme rovnou opékat na rožni krocany a celé divoké čuně. Lahodné pokrmy skvěle doplní letošní burčák, moravská vína z vinařství Binder, italská a francouzská vína a první letošní dětenický svařáček. Ti, kteří neholdují vinným mokům, jistě nepohrdnou dětenickým pivem domácí výroby podle starodávné receptury,“ líčí Aneta Ondráčková. V rámci středověkého odpoledne své umění předvedou chrabří rytíři v naleštěných zbrojích, fakír s hadem, kouzelník, žonglér a tanečnice se středověkou kapelou. Po celou dobu festivalu bude hrát DJ českou muziku.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: