Typy cen energií: Jaké jsou rozdíly mezi fixovanou a spotovou?

Typy cen energií: Jaké jsou rozdíly mezi fixovanou a spotovou?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Jste nespokojeni se současnou smlouvu s vaším dodavatelem energií? Popřemýšlejte o změně a udělejte si průzkum u konkurence. Klíčové je porozumět cenotvorbě a pochopit, jaké výhody přináší fixované a spotové ceny. 

Spotové ceny

Spotová cena je proměnlivá a odráží aktuální stav nabídky a poptávky na trhu s energiemi. Spotová cena může kolísat každou hodinu každý den a je přímo ovlivněna faktory jako jsou změny ve výrobě energií, politické události, a dokonce i přírodní katastrofy.

Spotové ceny elektřiny a plynu mohou nabídnout větší úsporu, když jsou ceny nízké. Stejně tak mohou představovat riziko, pokud ceny vystřelí nahoru. Tento typ ceny vyžaduje větší povědomí o trhu a ochotu přijmout určitý stupeň nejistoty. Spotovou cenu volte jen v případě, pokud preferujete naprostou flexibilitu a víte, že máte čas se o vývoj cen na burze pravidelně zajímat a přizpůsobit se jim.

Fixované ceny

Fixovaná cena energií je pevně stanovená sazba, která se v průběhu dohodnutého období nemění. Tento typ cenového nastavení poskytuje jistotu a ochranu před nečekanými výkyvy na trhu s energiemi. Umožňuje plánovat rozpočet bez obav z budoucích cenových šoků, což je obzvláště výhodné v době, kdy trh vykazuje vysokou volatilitu. Výhodou fixované ceny je předvídatelnost a snížení rizika, ale je třeba si uvědomit, že pokud tržní ceny klesnou pod úroveň fixované ceny, nebudete moci těchto úspor využít.

Kompromis představují krátkodobě fixované ceny

Zajímavým kompromisem mezi spotovou a fixovanou cenou na dobu několika let představují krátkodobě fixované ceny energií. Český dodavatel energií FONERGY svým zákazníkům nabízí ceny elektřiny a ceny plynu, které jsou fixované na období jednoho měsíce. Smlouva je navíc uzavírána na dobu neurčitou, avšak s třicetidenní výpovědní lhůtou.

Díky tomu nemusíte denně sledovat vývoj trhu, přesto můžete těžit ze situací, kdy cena energií klesne. Ceny za kWh se zákazníci vždy dozví předem a mají dostatek času zareagovat a případně zvolit jiný, výhodnější tarif. FONERGY navíc umožňuje všechny změny provádět online, a díky tomu odpadá nepříjemná byrokracie.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv možnost, pamatujte, že v dnešní době je flexibilita klíčová. Nezapomeňte, že nevybíráte jen ceník, ale především dodavatele, který by měl porozumět vašim potřebám a nabízet pružné řešení, které lze snadno přizpůsobit.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: