Tipy, jak se s koncem zimy cítit fit

Tipy, jak se s koncem zimy cítit fit

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

I když nás pravděpodobně mrazivé teploty ještě neminou, nastává pomalu ale jistě nejvyšší čas na to, abychom tělo i duši probrali ze zimní letargie. Ještě než nám jaro zaklepe na dveře, potřebujeme po fázi útlumu načerpat novou energii a opět se probudit k životu. Nečekejte ale zázračné návody na to, jak z minuty na minutu ožít a kypět zdravím. Raději se zaměřte na pozvolnou změnu celkového životního stylu a do svého každodenního života zařaďte pár „zdravých“ návyků.

Během vydařených únorových dní jsme mohli několikrát zachytit letmý závan jara, pozorovat pozvolna se probouzející přírodu a vnímat příjemný nárůst teplot. Předpovědi počasí nám sice ještě slibují zimní nadílku a teploty kolem nuly, to ale nebrání tomu, abyste se pomalu začali chystat po tělesné i duševní stránce na nové roční období. S jarem opět přijde vlna očistných kúr a hledání ztracené kondice, je proto dobré svoje tělo v tomto mezidobí připravit a vyslat mu pár energetických impulsů.

Probuzení ze zimního spánku

Po zimě tradičně bojujeme s urputnou jarní únavou, kdy nám schází nejen palivo do všedních dní, ale také pozitivní motivace. V přechodných obdobích lékaři doporučují dbát ve zvýšené míře o své zdraví a posilovat obranyschopnost organismu. K tomu slouží celá řada přirozených prostředků včetně pravidelné pohybové aktivity a vyváženého, pestrého jídelníčku, dobře ale poslouží i kvalitní vitaminové doplňky z lékárny. Oslabený imunitní systém pomohou obnovit například horké nápoje, šumivé tablety s vitaminem C nebo bylinné sirupy.

Na cvičení s radostí

Kdykoli pomyslíte na to, že vás po práci místo mokrého obkladu na hlavu a zaslouženého odpočinku čeká ještě lopocení ve fitku, spolehlivě vám to zkazí náladu. A když silou vůle přece jen zvítězíte nad pokušením návštěvu posilovny odpískat, útrpně počítáte minuty odcvičené na strojích a přemýšlíte o spálených kaloriích. Takový přístup je špatný. Není divu, že pohybová morálka motivovaná představou těla v letním oblečení bez kil navíc brzy vezme za své. Pohyb v první řadě nesmí být otrava. Každý z nás si může ze širokého spektra sportů a pohybového vyžití vybrat něco, co ho bude bavit. Budete-li se hýbat s radostí, kila půjdou dolů sama, aniž to stačíte sledovat.

I kdyby to pro začátek mělo znamenat více pěší chůze a méně hromadné dopravy, více schodů a méně výtahů, více procházek na čerstvém vzduchu a méně večerů nečinně prosezených u televize, vyplatí se to. Nikde není psáno, že od samého začátku musíte podávat výkony olympijského sportovce. Za zkoušku stojí i cvičení v pohodlí domova. Potřebné informace i nápady na cviky můžete snadno najít na internetu. Prozkoumejte stránky zdravotní pojišťovny, u které jste vedeni. Dnes se už téměř každá pojišťovna angažuje v podpoře zdravého životního stylu a poskytuje svým pojištěncům motivační podporu nejrůznějšího charakteru. Komplexní cvičební programy, rady, tipy, videa, soutěže, pozvánky na akce a mnoho dalšího najdete na stránkách unikátního projektu na podporu zdraví, prevence a kondice Zdraví jako vášeň. Před více než pěti lety ho spustila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR a projekt zaštítily známé osobnosti jako Pavel Kříž, Marta Jandová nebo přední výživový specialista Petr Havlíček.

Duševní pohoda

Také psychické naladění je důležité a patří mezi důležité aspekty životosprávy. Cíleně si budujte životní nadhled, obklopujte se pozitivními lidmi a nikdy neztrácejte úsměv na rtech. Pamatujte, že negativní myšlenky vytvářejí negativní náladu a tou přímo ovlivňujeme i naše okolí, které nám negativní vlny vrací zpět. Nepodceňujte ani sílu kvalitního spánku, zmůže opravdu hodně. Během něj se tělo i mysl zvládne zregenerovat a o to lépe budete čelit výzvám nového dne.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: