Dokonalému stylingu jsou ženy ochotny obětovat hodně, mnohdy i kvalitu samotných vlasů. Ty se totiž častými mechanickými a tepelnými úpravami vysoušejí, jsou křehčí, a proto i náchylnější k třepení, lámání a koneckonců i vypadávání. Zjistěte, jakými úpravami vlasy trpí nejvíce a jak případné škody minimalizovat.
Nepoddajné vlasy trčící do všech světových stran, z nichž nejde vytvořit žádný obstojný účes, mastné kořínky, zplihlé cosi, krepatá změť akutně volající po okamžité péči… S uvedenými kosmetickými trabli se jistě setkala každá z nás, ty „šťastnější“ je řeší dokonce opakovaně. Všechny do jednoho svědčí o zanedbané nebo nesprávné péči. Čím vším své vlasy denně dobrovolně ničíme?
Časté žehlení
Ano, dokonale rovné a hladké vlasy vypadají elegantně, upraveně a sexy, o tom není pochyb. Dejte si ale pozor, vytváření tohoto stylingu je vysoce návykové. Žehlička by se rozhodně neměla používat na denní bázi, mezi jedním a druhým žehlením byste hřívě měla dopřát alespoň třídenní odpočinek. Dejte si pozor také na ošidné pravidlo „čím vyšší teplota, tím dokonalejší efekt“. Za žádnou cenu ji nežhavte na maximum a nejděte přes hranici 180 stupňů. Vyšší teploty jsou riskantní a nemilosrdně vlasové vlákno spalují. Nikdy je nežehlete bezprostředně po umytí, když jsou ještě mokré Ideální je, když vypadají na pohled suché, ale na dotek je v nich ještě trochu vlhkosti. Voda pomáhá ochlazovat a chránit. To samé platí u fénování. Pokud fén pojede na plný výkon, vlasy se budou pod náporem tepla přesoušet a citlivá pokožka hlava se může spálit.
Kvalitní kosmetika
Vhodně zvolený šampon je naprostý základ péče, osvětu snad nepotřebuje ani používání kondicionéru. Používejte ho po každém umytí, aby vlasům dodal potřebnou hydrataci a drobné „ranky“ na vlákénku zacelil. Jednou týdně jim dopřejte hydratační masku nebo zábal a na suché, roztřepené konečky si pořiďte výživný pečující olej. Skvělé účinky má například řada Double Effect vlasové kosmetiky Nouvelle, jež nabízí komplexní řadu vyvinutou speciálně pro péči o suché a poškozené vlasy s tendencí lámat se a třepit. Všechny produkty, tedy šampon, kondicionér, maska, fluid a sérum, jsou obohacené o keratin a blahodárné výtažky z chmele. Ve výbavě nesmí chybět ani speciální přípravek na ochranu proti tepelné úpravě, zvláště patří-li žehlení a fénování mezi vaše časté zkrášlovací úkony.
Barvení a odbarvování
Zdaleka největší zásah do přirozené struktury a pevnosti představuje chemické zesvětlování, k této proceduře tedy přistupuje s rozvahou a vědomím následků. Ani časté barvení však není tak úplně z obliga. Frekvence barvení by neměla být kratší než jeden měsíc, neboť permanentní barvy narušují vnitřní strukturu a vlas obírají o vitalitu, sílu a lesk.
Kromě výše zmíněných kroků vám k ozdravění vlasů dopomůžou i následující triky a dobré rady. Předně si z mokrých vlasů hned nevyčesávejte culík nebo drdol. Nechte je volně proschnout podél hlavy, aby mohla vlasová pokožka volně dýchat. Mokré vlasy jsou křehké a náchylnější na poškození, svazováním byste je proto mohla neuváženě polámat a pocuchat. Vytvořením mokré helmy na hlavě navíc zabráníte pokožce hlavy, aby volně dýchala, a může dojít k zapaření a následně i k vytvoření lupů.