Spolehlivý nájemník je půlka úspěchu, jak ho najít?

Spolehlivý nájemník je půlka úspěchu, jak ho najít?

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zainvestovali jste do nájemní nemovitosti a teď už vám jen zbývá ji pronajmout? Tento úkol není nemožný, ale je důležité ho splnit úspěšně. Spolehlivý nájemník je pro vaši nemovitost totiž stěžejní. Přečtěte si naše tipy, které vám pomohou takového nájemníka najít.

Věnujte pozornost prvotní komunikaci

Zveřejnili jste inzerát na realitních stránkách a začínají se vám hromadit první reakce? Pronajímáte-li dispozičně zajímavou nemovitost v populární lokalitě, existuje velká pravděpodobnost, že se vám ozvou klidně i desítky zájemců. „Zájem o nájemní bydlení je v Čechách v současné době vyšší, než tomu bylo například před dvěma lety. Částečně za to mohou podmínky pro získání hypotečního úvěru, které upravila Česká národní banka a které platí od října roku 2018. Aktuálně má na tuto situaci však vliv i probíhající pandemie koronaviru, která podkopala pilíře české ekonomiky, a mnoho lidí se ocitlo v situaci, kdy si nemohou hypotéku dovolit, a tak volí nájemní bydlení,“ vysvětluje David Novotný, zakladatel a ředitel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

Při tak obrovském zájmu je ovšem prakticky nemožné všem zájemcům umožnit osobní prohlídku. I z toho důvodu je tak nutné provést užší selekci vážných zájemců jen na základě telefonické či e-mailové komunikace. „To, jak zájemce komunikuje po e-mailu nebo telefonu, nám o něm hodně napoví. Soustředit bychom se měli na takové maličkosti, jako je pozdrav nebo oslovení. Vlastník nemovitosti by si ale taktéž měl připravit několik základních otázek, které zájemcům položí a které jsou pro něj důležité. Odpovědi si doporučuji společně se jménem a kontaktními údaji zaznamenat. Tyto poznámky mohou pomoci v orientaci, koho pozvat na osobní prohlídku a koho ne,“ dodává Novotný.

Důvěřujte, ale prověřujte

Není pochyb o tom, že do své nemovitosti hledáte nájemníka, který bude spolehlivý, zodpovědný a solidní. Takového nájemníka, který s vámi bude komunikovat, bude platit řádně a včas a nebude interiér nijak demolovat. Na druhou stranu, nelze očekávat, že tyto informace budete o případném nájemníkovi vědět před tím, než se nastěhuje. Proto vřele doporučujeme ověřit si jeho reference telefonicky. Zeptejte se na kontakt na bývalého pronajímatele a klidně i na zaměstnavatele. Předání těchto informací vlastníkovi nemovitosti je rok od roku obvyklejší a s ohledem na špatné zkušenosti s nájemníky se této praxi nelze divit. Tímto krokem si sice nezajistíte stoprocentní úspěšnost, ale výrazně tím snížíte riziko, že byt pronajmete někomu, kdo vám v budoucnu akorát nadělá vrásky.

Přenechte veškerou dřinu profesionálům

Asi již máte určitou představu o tom, kolik času vám shánění nového nájemníka zabere. Než s tím začnete, musíte si tak být jistí, že se této činnosti můžete věnovat od začátku až do konce. Musíte si být jisti, že najdete prostor na řešení veškerých administrativních záležitostí a je nutné počítat i s tím, že jako vlastníka nemovitosti vás čeká určité zařizování i po dobu nájmu samotného. Naopak, víte-li již teď, že jste zaneprázdněni a nemáte tolik času, přenechejte celou správu vaší nemovitosti profesionálům. „Správa nemovitosti je časově náročné, o tom není pochyb. Její přenechání do rukou realitních odborníků má však i jiné benefity. Statistiky například ukazují, že profesionálně spravované nemovitosti jsou více obsazené a dosahují větších zisků. Díky tomu si na sebe služba sama vydělá a majitel nemovitosti je přitom zbaven veškerých starostí. My se totiž staráme o všechno od hledání nájemníků přes komunikaci s nimi až po zajištění potřebných oprav a pravidelnou údržbu,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates International.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: