Sedavý způsob života zvyšuje riziko předčasného úmrtí. Stoupá i riziko onemocnění srdce a cév

Sedavý způsob života zvyšuje riziko předčasného úmrtí. Stoupá i riziko onemocnění srdce a cév

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Moderní technologie nám v mnohém usnadňují život, mimo jiné i ten pracovní. Většina z nás tráví velkou část pracovního dne usazena před monitorem počítače, odkud vyřizuje všechny své pracovní povinnosti. Daní za naše pohodlí je však zvýšené riziko některých vážných onemocnění. Lékařské studie dlouhodobě poukazují na škodlivost sedavého stylu života bez dostatku pohybu, který je spojován s nadváhou, osteoporózou a srdečně cévními chorobami. Jak dopad sedavého zaměstnání na naše zdraví co nejvíce zmírnit a udržet se dlouho ve fyzické kondici?

Některé zahraniční studie opakovaně prokázaly spojitost mezi nadměrným sezením a větším rizikem předčasného úmrtí, a to dokonce i po vyloučení tradičních faktorů, jako jsou kouření, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi či nesprávná výživa. Zpozornět by tedy měli hlavně ti, kteří z pracovních důvodů tráví několik hodin denně u počítače a k tomu ve volném čase rádi vysedávají u televize nebo ho tráví pasivním odpočinkem na pohovce. Dopad pravidelného dlouhého sezení na naše zdraví je nesporný. Nadměrné sezení vede k pomalejšímu spalování tuku, snižuje hustotu kostní tkáně, negativně ovlivňuje hladinu krevního cukru a cholesterolu a zužuje průměr cév, čímž zvyšuje krevní tlak a tím i riziko vzniku nemocí srdce.

Především srdečních onemocnění přibývá se stoupajícím věkem. Frekvence je vyšší u mužů než u žen a také u lidí, v jejichž rodině se vyskytly či vyskytují onemocnění srdce a cév před 50. rokem života. Většinu rizikových faktorů s sebou přináší nezdravý životní styl, který je v moderní civilizaci poměrně častý.. Patří mezi ně kromě sedavého způsobu života také málo pohybu, nevhodná strava, nadváha, stres, kouření a dlouhodobé psychické vypětí. Jsme zvyklí, že nám srdce jakožto mohutný sval pracuje neúnavně a spolehlivě, musíme mít ale na paměti, že i tento orgán selhává a je příčinou předčasného úmrtí.

Prevence je základ

Pokud patříte mezi ohroženou skupinu, ať už vsedě trávíte většinu dne, nebo se ve vaší rodině vyskytly kardiovaskulární nemoci před 50. rokem, v žádném případě nezanedbejte prevenci. Řada lidí zvýšené reálné riziko podceňuje, a dokud nemá žádné zdravotní potíže, nad vyšetřením neuvažuje. Přitom preventivní vyšetření má zvláště u onemocnění srdce a cév zásadní význam. Informujte se u své zdravotní pojišťovny na možnost příspěvku na prevenci. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR přispívá z programu prevence civilizačních onemocnění svým pojištěncům až 400 Kč na preventivní vyšetření kardiovaskulárních onemocnění (EKG do 40 let).

Zvyšte pohybovou aktivitu během pracovního dne

Ve většině profesí je dnes vyžadována práce s počítačem. Když už u něj tedy musíte sedět, naučte se alespoň aktivnějšímu sezení. Nařiďte si na svém telefonu zhruba každých 30 minut upozornění, které vám připomene, že si máte dát minimálně dvouminutovou přestávku, protáhnout se a ideálně se jít projít. Zvažte také, zda vaši pracovní židli nenahradit alternativou, která vás i při sezení donutí zapojit více svalů. Jde hlavně o balanční polštáře, které vás díky mikrobalancování nutí neustále korigovat rovnováhu, automaticky zapojovat více svalů celého těla a zlepšovat flexibilitu. Pokud si z časových nebo jiných důvodů nemůžete dovolit návštěvy posilovny, pak alespoň zvažte, zda byste pro zvýšení pohybu nemohli chodit do práce pěšky či jezdit na kole. Užitečným nástrojem kontroly je obyčejný krokoměr, kterým jsou dnes už standardně vybaveny chytré telefony, případně se dá stáhnout jako jednoduchá aplikace.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: