Rozežeňte dětské chmury po začátku školního roku a vezměte vaše ratolesti na strašidelný víkend

Rozežeňte dětské chmury po začátku školního roku a vezměte vaše ratolesti na strašidelný víkend

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Nový školní rok se rozběhl naplno a školákům nastal od 1. září pevný režim. Na nástup školních povinností si děti po bezstarostných létě zvykají jen těžko a na nejedné dětské tváři se objevují chmury. Konec prázdnin však neznamená, že děti čekají jen dlouhé a nudné podzimní večery u počítače, naopak. Dobrodružné výlety za zábavou i poznáním se dají podnikat i na podzim. Co třeba strašidelný výlet do středověku s názornou ukázkou, jak se v tomto období žilo, jedlo a pilo?

Bezstarostný čas prázdnin, kdy děti mohly pobíhat venku do pozdního večera a nemusely se starat o domácí úkoly, je pro letošek tentam. To ale nemusí znamenat, že si děti do příštího léta nic neužijí a žádné nové zážitky je nečekají. Pokud vaše ratolesti ještě nebyly v malé středověké obci jménem Dětenice, pak je pro ně středověk nejspíš jen jednou z mnoha nudných kapitol z hodin dějepisu. Nejlepší představu, jak se lidem v temných dobách středověku žilo, jak mluvili, jakým kratochvílím se oddávali ve chvílích volna a co měli na talíři, si přitom neudělají při pasivním výkladu z učebnice. Nejvíce si toho zapamatují, když si dané období samy zažijí na všechny smysly. Udělejte si rodinný výlet do malé obce nedaleko Prahy v Mladoboleslavském kraji a vezměte děti do časů drsné mluvy, nabroušených mečů, lahodných krmí a typických zvyků.

Středověku tváří v tvář

Skvělou příležitost zprostředkovat dětem středověk naživo máte právě letošní podzim, kdy si dětenický resort přichystal pro malé návštěvníky speciální akci. „Každou sobotu od 10:30 do 17:30 hodin připravujeme pro odvážné dětské návštěvníky strašidelné prohlídky místního zámku. Netradiční prohlídka zámku probíhá za světla plápolajících svíček. Zdejší ježibaba Žizelda barvitě povypráví příběh o tom, jak se na Dětenicích žilo za dávných časů. Tento celoroční sobotní program je vhodný pro všechny děti, ale víme, že pobaví i dospělé návštěvníky,“ říká Aneta Ondráčková, manažerka dětenického resortu. „Po strašidelné prohlídce si můžete dát s dětmi na doplnění kuráže třeba pečené prasátko ve Středověké krčmě.  Souběžně s tím probíhá každý den kromě pondělí i večerní dobový program. V rámci programu máme pro návštěvníky nachystány i ukázky oblíbených středověkých atrakcí, jako je poprava oběšením, řezání jazyka nebo upalování čarodějnic. Pokud dáváte přednost lehčí zábavě, jistě vás svými kousky pobaví přítomní kejklíři,“ láká na podzimní víkend do Dětenic Aneta Ondráčková.

Na kordy

A protože k dobrému jídlu a pití neodmyslitelně patří i veselá zábava, probíhají v Dětenicích i pravidelná rytířská klání. Potěší především milovníky akční zábavy – nebude chybět nic z toho, co bylo k vidění na skutečných středověkých kolbištích. Blyštivá zbroj chrabrých pánů, urostlí koně, kaskadérské kousky bojovníků, ostří mečů a příběh, ve kterém se utká dobro se zlem a vítězství nad ním nebude vůbec snadné. Vystoupení se koná každou sobotu a neděli od 14 hodin za každého počasí.

Po nabitém celodenním programu se nemusíte trmácet nazpátek domů. Můžete přenocovat ve středověkém hotelu, kde v noci straší, nebo v hotelu Rustikal. Na recepci můžete narazit na mrzutého mnicha, a když budete mít štěstí, tak na usměvavou čarodějku. Na noc strávenou v hotelu dozajista nezapomenou dospělí ani malí návštěvníci už jen díky působivým interiérům. Na pokoj ve středověkém hotelu vás doprovodí světlonoš, a jakmile vystoupáte po dřevěných schodech do patra, dýchne na vás vůně dřeva a hořících svící. Překvapit by vás nemělo ani kamenné koryto na mytí rukou, toaleta vyhlížející jako suchá latrína a sprchový kout s konví na teplou vodu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: