Psychika dostává kvůli koronaviru zabrat, pomoc lze vyhledat online

Psychika dostává kvůli koronaviru zabrat, pomoc lze vyhledat online

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail
Říkáte si, že už to déle nevydržíte? Home office, domácí vzdělávání, izolace a všudypřítomné zpravodajství o koronaviru. Kdy to všechno skončí? Není divu, že náročné období se zvýšenou mírou stresu působí na psychiku více než kdykoli před tím. Míra úzkostí a různých fobií se během posledního roku zvýšila, obdobně jako strach z nákazy, ekonomických a dalších negativních dopadů, které pandemie přináší. Při pozorování psychických změn by lidé ale neměli čekat a obrátit se co nejdříve na odborníky.

Úzkost si nevybírá

Muži nebo ženy? Generalizovaná úzkostná porucha sice postihuje ženy častěji než muže, ale v poslední době se poměr vyrovnává. Obdobně nezáleží na věku, byť odborníci v souvislosti s pandemií a mimořádnými opatřeními vyhlašovanými vládou odhadují, že poslední rok psychicky trpí nejvíce střední a mladší generace. Právě mladí lidé trpí velkou izolovaností a širokou změnou životních návyků a narušením obvyklých vzorců chování, o to více pandemie zvýšila úzkosti a fobie u citlivých jedinců.

Jak poznat úzkost

Zatímco strach je přirozenou reakcí na nebezpečí, permanentní obavy pramenící z často nereálného nebezpečí nebo všudypřítomný strach ze selhání, nemožnosti vykonávat běžné denní a pracovní činnosti, jsou příznaky úzkosti a v takovém případě je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Tento nepřirozený strach je navíc doprovázený fyzickými projevy, jako jsou bušení srdce, třes, pocení, zažívací potíže, bolest na hrudi nebo dýchací obtíže. Nadměrný strach z konkrétních situací pak vede často dotyčného k vyhýbání daným činnostem, případně k naprosté izolaci.

Pomoc je nablízku a online

Úzkostné poruchy a strach postupně vedou k vyřazení z běžného života, při vyhledání odborné pomoci k tomu však nemusí dojít. Není důvod se obávat vyhledat pomoc, protože léčba probíhá pomocí kognitivně-behaviorální terapie, léčbu lze doplnit v těžších případech o farmakoterapii se slabšími antidepresivy. V současné době je možné také využít online terapií, které probíhají pomocí videohovorů. Podle různých výzkumů má dokonce online terapie v některých případech vyšší úspěšnost než klasická sezení.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: