Při plánování dovolené myslete na pojištění storno poplatků. Čtěte však důkladně pojistné podmínky

Při plánování dovolené myslete na pojištění storno poplatků. Čtěte však důkladně pojistné podmínky

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

I když pomyšlení na zrušení plánované cesty poněkud kalí radostné očekávání dovolenkového času s vašimi blízkými, vyplatí se vzít potenciální riziko během uzavírání cestovního pojištění v potaz. Nemoc, úraz, ztráta zaměstnání a jiné nepředvídané okolnosti mohou nakonec plány na odjezd do vysněné destinace zhatit a bez pojištění stornovacích poplatků tak můžete utrpět citelnou finanční ztrátu. Mezi pojistnými podmínkami jednotlivých pojišťoven jsou však markantní rozdíly, vyplatí se proto o nich důkladně informovat.

Pojištění storna zájezdu bývá volitelnou součástí cestovního pojištění, na níž bohužel myslí malé procento cestovatelů. V případě, že vám vážný důvod zabrání ve vycestování, mohou stornovací poplatky činit 50 až 100 % ze zaplacené sumy, přičemž jejich výše se přímo úměrně zvyšuje s blížícím se datem odjezdu. V praxi tak zaplatíte plné či většinové náklady na cestu, ubytování či stravování, aniž byste je skutečně čerpali. Přijít o peníze kvůli nákupu dovolené je přitom tak snadné. Stačí na poslední chvíli nešťastně zlomená noha nebo zákeřná angína, jež se vyklube z banální bolesti krku pár dní před cestou, a je na potíže zaděláno. Obdobně nevyzpytatelné bývají nemoci a úrazy vašich blízkých. Naději, že dostanete zpět alespoň čtyři pětiny zaplacené částky, vám dá pojištění storno poplatků. Ovšem pozor, ani v případě, že máte sjednáno pojištění zrušení zájezdu, nekryje tato pojistka zdaleka celou ztrátu, kterou byste mohli neodcestováním utrpět. Vztahují se na ni specifické podmínky a obsahuje mnoho výluk, jichž byste si měli být ve vlastním zájmu vědomi.

Pojištění stornovacích poplatků

„Předmětem pojištění storna zájezdu jsou nevratné náklady, které je cestující povinen zaplatit cestovní kanceláři, leteckému dopravci nebo ubytovacímu zařízení za předem rezervované a uhrazené služby,“ vysvětluje Ing. Tomáš Voharčík, jednatel jednoho z největších prodejců cestovního pojištění online Top-Pojištění.cz. Portál zároveň funguje jako místo pro porovnání, kalkulaci i sjednání cestovního pojištění, kde získáte přehled o nejlevnějších a nejvýhodnějších pojistných produktech nejen z kategorie cestování. „Je však důležité mít na paměti, že u drtivé většiny pojišťovacích společností je nutné pojištění storna zájezdu sjednat před nebo zároveň s plným zaplacením zájezdu či poslední splátky. Je-li toto pojištění uzavřeno později, nevzniká pojištěnci nárok na vyplacení plnění,“ pokračuje Voharčík. V praxi to tedy znamená, že není možné rezervovat a zaplatit zájezd v lednu a o tento druh pojišťovací služby se zajímat dva týdny před odjezdem, když se o vás začíná pokoušet nemoc. Ze své zkušenosti Voharčík doporučuje pečlivě se seznámit s pojistnými podmínkami, a zvláště pak jejich výlukami.

Výluky z pojištění

Pojištění storno poplatků má často jiné výluky než klasické cestovní pojištění. Z toho důvodu je dobré prostudovat si podmínky ještě před podpisem smlouvy. „To bývá problém, neboť většina klientů obdrží detaily pojistných podmínek až se zaplacenou pojistnou smlouvou,“ podotýká Voharčík. Do standardních výluk patří nemoci a úrazy, které byly pojištěnému známy již v době uzavření pojištění. Výluky se také běžně vztahují na těhotenství a komplikace s ním spojené, stejně jako mnoho pojišťoven vyčleňuje z pojištění ztrátu zaměstnání či nepříznivou situaci v cílové zemi, ať už jde o živelnou pohromu, občanské nepokoje, hrozbu terorismu či řádící epidemii. Mějte se také na pozoru před změnou zdravotního stavu následkem požití alkoholu a dalších omamných látek nebo v reakci na očkování.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: