Povinné ručení meziročně zdražuje. Sjednejte si výhodné podmínky

Povinné ručení meziročně zdražuje. Sjednejte si výhodné podmínky

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Povinné ručení musí mít ze zákona každé vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci. Chrání vás proti škodám, které způsobíte provozem vašeho vozidla třetím stranám. Často proto mezi řidiči vzniká mylný dojem, že když je toto pojištění povinné, je jedno, u jaké pojišťovny si ho zařídíte. Z internetového srovnání nabídek naopak vyplývá, že rozdíl v cenách za tentýž produkt jsou obrovské. Data ukazují, že porovnávat nabídky od různých pojišťoven se stále vyplatí, rozdíly jsou i v desítkách procent, říká expert na pojištění Aleš Rothbarth z internetového srovnávače Klik.cz.

U cenotvorby každé nabídky se uplatňuje celá řada faktorů, která výslednou cenu zásadně ovlivňuje směrem nahoru či dolu. Když jste mladý řidič s čerstvým řidičským průkazem a žijete v Praze, přijde vás povinné ručení výrazně dráž než o deset let staršího řidiče z maloměsta. Nabídka se kalkuluje každému řidiči na míru podle jeho věku, místa bydliště nebo parametrů vozidla. Pojišťovny tak vyhodnocují rizikovost řidičů.

„Cena pro například dvacetiletého nevyježděného řidiče žijícího v Praze může být i několikanásobně vyšší než u zkušených a starších řidičů z menších měst. Rozdíly v cenách jsou do jisté míry dané, ale pořád je tu značná část, kterou můžete ovlivnit vyhledáním výhodnější nabídky při zachování stejného plnění v případě škodní události. Data nám ukazují, že mezi nejdražší a nejlevnější nabídkou pro stejného řidiče mohou být i desítky procent rozdíl. A to už je suma, kterou určitě ve svých osobních financích pocítíte. Porovnáváním cen online se také můžete účinně bránit proti dlouhodobému zdražování tohoto produktu,“ říká Aleš Rothbarth, specialista online srovnávací společnosti Klik.cz, která na pár kliknutí umí srovnat nabídky konkurenčních pojišťoven.

Pojišťovny avizují zdražování

Jen za rok 2019 stoupla podle dat České kanceláře pojistitelů průměrná cena povinného ručení pro fyzické osoby o 3,5 % na 3 189 Kč. V dalším výhledu se očekává zdražení o dalších 5 %. „Za zdražování povinného ručení stojí především rostoucí náklady pojišťoven na likvidaci škodních událostí, výrazně se také zvedly úhrady za škody na zdraví. Tato situace je pro pojišťovny dlouhodobě neudržitelná, proto na to potřebují reagovat zvednutím cen pro koncové zákazníky. Přesto je povinné ručení pro pojišťovny strategický produkt, díky kterému si mohou rozšířit klientské portfolio a dál na něm vydělávat díky dalším produktům, jako je třeba nepovinné havarijní pojištění. V Česku ho má sjednané zhruba každé čtvrté auto s povinným ručením,“ říká Aleš Rothbarth ze společnosti Klik.cz.

Sjednat si povinné ručení je velmi jednoduché. Stačí vyplnit online několik informací o vás a vašem voze v jednoduchém formuláři a obratem dostanete přehled nabídek povinného ručení. Jediná informace, kterou možná nebudete z hlavy znát, je výkon a objem motoru vašeho auta. Nemáte-li u sebe malý technický průkaz, zkuste ji odhadnout. Pokud neznáte vaše bonusy z předchozího pojištění, je možné požádat o pomoc přímo internetovou srovnávací společnost. Bonusy je totiž možné převést z předchozího povinného ručení.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: