Počet případů rakoviny prsu u nás stále přibývá, díky prevenci však klesá úmrtnost

Počet případů rakoviny prsu u nás stále přibývá, díky prevenci však klesá úmrtnost

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Karcinom prsu je v České republice nejčastěji diagnostikovaným zhoubným nádorem žen. Podle statistik je každoročně odhaleno kolem 6 500 nových případů, přičemž následkům podlehne zhruba 2 000 pacientek. Nejohroženější skupinu představují ženy od 40. roku věku, nevyhýbá se však ani mladším ročníkům. Pozitivním trendem je, že úmrtnost v důsledku tohoto vážného onemocnění dlouhodobě klesá.

V posledních třiceti letech se výskyt tohoto onemocnění dramaticky zvýšil v celosvětovém měřítku a stal se doslova strašákem ženského pohlaví. Podobná situace jako u nás je u ostatních vyspělých zemí, kde se rakovina prsu udržuje na předních místech společně s rakovinou plic, převažující pro změnu u mužů. Zvýšený počet případů a současně klesající úmrtnost souvisí s lepšími diagnostickými možnostmi a zvýšeným záchytem rakovinného bujení v raném stádiu, což je možno přičíst osvětě v této problematice a preventivním programům. Přímo v České republice se výskyt zhoubného nádoru prsu trvale mírně zvyšuje, zároveň však zhruba od 90. let klesá mortalita, a to díky pokrokům lékařské vědy, novým možnostem léčby a screeningovým vyšetřením.

I když drtivou většinu postižených pacientek tvoří ženy kolem 45 let, dávno již neplatí, že se mladším ženám riziko tohoto onemocnění vyhýbá. Naopak, čím dále častěji se setkáváme s mladšími pacientkami, proto přibývá diskusí na téma snížení věkové hranice pro povinné vyšetření na 40 let. Nezanedbávání prevence přitom hraje klíčovou roli v odhalení prsního nádoru, jež umožňuje včasné započetí léčby, a tím v důsledku výrazně zvyšuje šance na úspěšné vyléčení.

Účinná prevence, polovina zdraví

Zachytit nádor v jeho počátcích pomohou pravidelná mamografická vyšetření. V České republice je nastaven systém preventivních vyšetření hrazených zdravotními pojišťovnami pro ženy starší 45 let. „Nebojte se však navštívit lékaře i dříve, pakliže máte z nejrůznějších důvodů podezření, že je něco v nepořádku. Zvláště pokud máte v tomto ohledu nepříznivou rodinnou anamnézu,“ říká MUDr. Kateřina Brousilová z Mamodiagnostického centra Beroun, jež se specializuje na komplexní diagnostiku onemocnění prsu a patří k nejlepším centrům tohoto druhu u nás. Důkladně dbát na pravidelná preventivní vyšetření by ovšem neměly pouze ženy s genetickou zátěží. Statistiky dokládají, že vysoké procento diagnostikovaných pacientek toto onemocnění v rodině dosud nemělo. „Prevence by se zároveň neměla odehrávat pouze v ordinaci lékaře, ale také doma. Samovyšetření se doporučuje provádět minimálně jednou měsíčně. Během prohmatávání se soustřeďte na to, zda nenahmatáte nějaký podezřelý útvar,“ radí Brousilová.

Příčiny vzniku zhoubného bujení buněk

Jaké faktory vůbec zvyšují riziko propuknutí rakoviny prsu? Je to již zmíněná genetická predispozice, ale v principu se na tom, zda si tato nemoc vybere právě vás, podílí více faktorů, nutričních, hormonálních a v nejširším slova smyslu i aspekty životního stylu. Zdravý životní styl zahrnuje vhodné stravování, vyhýbání se stresu, kouření cigaret, holdování alkoholu a jiným návykovým látkám. Stravovací návyky by vás měly vést k omezení konzumace masa a uzenin, smažených, tučných jídel a přepálených tuků. Jídelníček by měl nabízet hlavně dostatek vlákniny, jež příznivě působí na naše zažívání. Bohatým zdrojem vlákniny jsou celozrnné výrobky. Nesmíme opominout ani dostatečný příjem vitaminů, minerálů a stopových prvků z ovoce a zeleniny. Nejzávažnějším rizikovým faktorem však zůstává věk a hormonální změny v těle s ním spojené.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: