Plánujete dovolenou v přírodě? Přečtěte si, na co si dát pozor

Plánujete dovolenou v přírodě? Přečtěte si, na co si dát pozor

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Pokud máte za celý rok dost nablýskaného prostředí klimatizovaných budov a ruchu velkoměsta, dejte na letošní dovolené přednost darům přírody. Co s sebou a jak obelstít všemožné nástrahy, které na vás v džungli čekají?

Zkontrolujte veškerou výbavu

Pokud jste po několika letech vytáhli stan, spacák a karimatku, vše před dovolenou vyzkoušejte doma, zda funguje a nechybí vám žádné části. Totiž zjistit několik desítek kilometrů od civilizace, že vám chybí několik kolíků na zachycení stanu, není nic příjemného. Pokud potřebné vybavení teprve plánujete nakoupit, poraďte se s odborníky a nekupujte zajíce v pytli. Určitě nechcete, aby vám menší přeháňka stan rozpustila.

Vyzrajte na havěť

V přírodě se nachází spoustu zvířátek, která vám můžou večerní posezení u táboráku znepříjemnit. Zásobte se repelenty, nenechávejte ležet jídlo, abyste nepřilákali možné predátory a ujistěte se, že vy i vaše děti jste očkovaní proti klíšťové encefalitidě. ZP MV ČR svým klientům na toto očkování nabízí příspěvek ve výši 600 Kč. Pokud tedy očkovaní nejste, ihned svou chybu napravte a prozatím si vezměte dlouhé rukávy a nohavice.

Nezapomeňte si sebou zabalit lékárničku

Je krásné, že si chcete užít dovolenou bez vyrušení a daleko od lidského obydlí, ale v případě, že se vám přihodí drobné zranění či vám bude nevolno, je dobré s sebou mít vše potřebné. Nezapomeňte na léky na bolest a na střevní potíže. Stejně tak přibalte náplasti, dezinfekci a minimálně obinadlo.

Zopakujte si skautské základy

Určování polohy, rozdělání ohně či jednoduchý uzel ambulanťák či dračák vám možná v normální případě mohou připadat jako něco, co nebudete potřebovat, v přírodě to však platí opačně. Zopakujte si to, co vás v mládí naučili na táboře a spolehněte se na své instinkty lovce.

Nechte elektřinu doma

Vařič a telefon je povolen. Pokud však budete po lese pobíhat s vaším smartphonem a zoufale hledat místo, kde budete mít 3G připojení, je něco špatně. Neberte s sebou ani notebooky, tablety a nedej bože rádio. Jakmile jste se rozhodli strávit nějaký čas po staru, tak to také dodržte a užívejte si chvíle  klidu.

Foto: commons.wikimedia.org

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: