Odborníci radí: Jak na výběr správného šamponu

Odborníci radí: Jak na výběr správného šamponu

vloženo do: KRÁSA | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Na kosmetickém trhu je k dostání nepřeberné množství šamponů a dalších vlasových přípravků. Vybrat si z této záplavy tak, aby vám zvolený produkt vyhovoval ve všech směrech, nemusí být pro běžného spotřebitele vůbec snadné. Jak se v dostupném sortimentu orientovat a podle jakých kritérií vybírat?

Vybrat si nějaký šampon přeci nemůže být žádná věda, myslíte si. Důležité je, aby dobře pěnil, odstranil veškerou mastnotu a nečistoty, které na vlasových vláknech ulpěly, a kštici hezky provoněl. Kromě důkladné očisty jsou však i další, neméně podstatná hlediska. Nemusí být sice na první pohled tolik zřejmá, ale vyplatí se je mít na paměti, abyste za krásu nezaplatili příliš vysokou daň v podobě narušeného zdraví.

Všímejte si potřeb vaší kštice a stavu vlasové pokožky

Pokud pravidelně chodíte ke kadeřnici a máte k ní důvěru, nebojte se ji požádat o radu a volbu správných kosmetických přípravků s ní zkonzultujte. Odborník, jako je kadeřník či dermatolog, umí určit typ vlasů a z toho odvodit jejich potřeby, přičemž si zároveň všímá i stavu vlasové pokožky. To je absolutní základ, bez něhož se při brouzdání mezi regály v drogerii nehnete z místa. Krásu každé hřívy totiž tvoří zdravá, dobře fungující a čistá vlasová pokožka. Pokud s ní tedy máte problémy – a těmi můžou být například lupy, podrážděná, svědivá pokožka či nadměrné mastění – odborníci doporučují zaměřit se nejprve na to. Druhotně pak věnujte pozornost vylepšení estetického dojmu v podobě zvětšení objemu či dodání lesku.

Stop agresivní chemii

Většina běžných šamponů v sobě obsahuje dráždivé chemické látky. Díky nim tyto přípravky sice bohatě pění a důkladně čistí od mazu a potu, který naše kůže přirozeně produkuje, ale vybírají si za to nemalou daň. Problémem bývají průmyslová pěnidla jako sulfáty. Mohou způsobit podráždění očí i kůže a problémy s dýcháním. Minimálně stejně tak problematické jsou parabeny. Jedná se o konzervační látky zabraňující usazování bakterií, a tím prodlužující trvanlivost kosmetiky. Tyto látky jsou zdraví škodlivé, protože ovlivňují hormonální pochody v těle. Navíc se už několik let vedou diskuse o tom, že jsou rakovinotvorné a jejich působení v našem těle může mít až fatální následky. Z dalších chemických látek, jež jsou běžnou součástí složení většiny šamponů, jsou silikony. Vyplňují nerovnosti na povrchu vlasu, postupně jej obalují a „lepí“ k sobě. Dosáhnete tak uhlazeného, elegantního looku, ovšem za cenu, že takto „přidušené“ vlasy nebudou moci přirozeně dýchat. Silikony se nadto nedají smýt ani vodou, tudíž se do hloubky vlasové struktury nedostane žádná péče ani výživa.

Špatně vybraný, byť kvalitní šampon nemusí fungovat

Kromě hydratačních, objemových šamponů a produktů pro mastné, suché a barvené vlasy jsou poměrně frekventovanou kategorií posilující přípravky. Tato kategorie je oblíbená hlavně proto, že každá žena v dnešní době vlasy běžně namáhá a zatěžuje barvením, množstvím stylingových produktů a používáním žehličky a fénu. „Kosmetika pro barvené, zesvětlené, poškozené a lámavé vlasy musí být obzvláště šetrná, aby těžce zkoušeným vlasům ještě více nepřihoršila. Takové vlasy uvítají šampon a kondicionér dodávající vlhkost a obnovující přirozenou ochrannou vrstvu, neboť takové vlasy mohou být narušené nejen na povrchu, ale i zevnitř,“ radí Monika Plachá, odbornice na profesionální kadeřnickou péči ze společnosti Puls, a dále doporučuje: „Vyplatí se vsadit na produkty bohaté na proteiny. Ty totiž výrazně zlepšují stav a kvalitu vlasového porostu. Proteiny obsahuje i kadeřníky osvědčená profesionální řada Double Effect od kosmetiky Nouvelle. Navíc je obohacená o keratin a extrakt z chmele otáčivého,“ dodává Plachá. Důležité je dát přednost kvalitní revitalizační kosmetice, která o vlasy bez zbytečného zatížení a podráždění toxickými složkami.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: