Trend prudkého meziročního růstu cen nemovitostí pokračoval i v letošním třetím čtvrtletí, ukazují nová čísla. Z nových čísel je však patrné, že tempo zdražování významně zpomaluje – cenová stagnace se projevuje už u bytů a rodinných domů. Důsledek výrazného poklesu cen by se měl naplno projevit na konci roku.
Ukazují to data z nového HB Indexu vycházející z odhadů tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Byty v letošním červenci až září zdražily meziročně o 17,6 %, v předchozím čtvrtletí to bylo dokonce o 21 %. Podíváme-li se na data z roku 2010, zdražily nemovitosti dokonce o neuvěřitelných 127, 5 %.
„Poslední čísla ukazují, že ceny nemovitostí v třetím kvartále stále vykazovaly zpomalený růst, ale na jeho konci už začaly stagnovat. To se naplno projeví v posledním čtvrtletí dle prognóz odborníků na vývoj realitního trhu,“ říká David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates, a pokračuje: „Sledujeme také pokles objemu transakcí s byty. Na poptávku totiž negativně působí především vysoké úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Proto očekáváme, že nabídka bytů bude převyšovat poptávku a trh s nemovitostmi bude určován zájmem a kupní silou kupujících.“
Snížení cen nemovitostí se dá očekávat hlavně u starších a energeticky náročnějších bytů – u nich se projeví odkládání poptávky nejvíce. Nabídka bude stále převyšovat poptávku a prodávající tak budou muset přicházet s různými typy zvýhodnění, jako je například příspěvek na kuchyňskou linku nebo poskytnutí garážového stání zdarma.
Výrazně se na českém trhu propadá také zájem o koupi rodinných domů. Ceny rodinných domů vystoupaly meziročně v třetím čtvrtletí letošního roku o 17,4 %, i tady však tempo růstu cen zpomalilo. V porovnání s rokem 2010 rodinné domy zdražily o 104 %. „Na trhu je aktuálně zájem především o levnější a menší rodinné domy s možností vytápění na tuhá paliva, případně o novější, energeticky úsporné rodinné domy s tepelným čerpadlem. Pokles zájmu je evidentní u velkých rodinných domů a rekreačních objektů, které zažily boom hlavně během pandemických opatření. Tento trend je bezpochyby výsledkem současné energetické krize a sílících obav lidí nad vývojem cen energií do budoucna. Lidé mají zkrátka obavy o vysoké provozní náklady na bydlení,“ vysvětluje David Novotný.
Drahé hypotéky v kombinaci s vysokými cenami bytů a domů teď společně s dvoucifernou inflací komplikují Čechům cestu k vlastnímu bydlení. Situaci intenzivně řeší developeři, kteří hledají způsob, jak za současné situace stavět a prodávat nové byty. K jejich financování se nově snaží více využít model kombinující možnost pronájmu s následným odkupem do soukromého vlastnictví. V zahraničí je tento trend už poměrně běžný a nazývá se rent to buy. Tento způsob financování je alternativou za stávající situace, kdy dochází k zastavování developerských projektů, a může to být současně řešením pro lidi, kteří nemají dostatek hotovosti pro získání hypotéky nebo na ni kvůli svým nízkým příjmům nedosáhnou.