Největší chyby, jakých se rodiče dopouštějí při nákupu školních potřeb

Největší chyby, jakých se rodiče dopouštějí při nákupu školních potřeb

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Jsou většinou zapříčiněny chabou informovaností, nerozvážností či tendencí zařizovat vše za ustavičného shonu na poslední chvíli. Výsledkem pak bývá poněkud nešťastný nákup školní výbavy, která je zbytečně drahá, nevyhovuje z hlediska funkčnosti a kvality, nebo dokonce ohrožuje zdraví dítěte. Poučte se z nejčastějších prohřešků!

Zdravotní rizika

Začněme tím nejdůležitějším bodem – zdravím. Při současné záplavě na trhu se školními pomůckami je právě zdravotní nezávadnost výrobků leckdy problematická. Týká se to zejména používaných materiálů. Co se týče rizikovosti, nejkritičtější je PVC. Do něj se totiž přidávají různé chemické látky fungující jako změkčovadla plastů, např. ftaláty. Překročí-li obsažené množství povolenou hranici, mohou vážně ohrozit zdravé fungování jater a ledvin. Rodiče by si měli dát pozor zvláště na podezřele laciné výrobky nebo ty imitující dražší, značkové produkty svým designem, nikoli už kvalitou zpracování a výroby. Jedná se hlavně o penály, rozličná pouzdra, tužky, pastelky, fixy a gumy. Vždy se vyplatí prozkoumat detail výrobního složení.

Růstové zvláštnosti dítěte

I zde je otázka zdraví na předním místě. Děti jsou ještě ve vývinu, špatně zvolený batoh by tedy mohl ohrozit formující se páteř a přispět v pozdějším věku k deformacím, jako je skolióza. Právě batoh představuje položku, na níž se rozhodně nevyplatí šetřit. Polstrovaná záda, pevné dno, bezpečná a odolná konstrukce, široké a volně nastavitelné popruhy, to vše je nezbytně nutné pro rovnoměrné rozložení váhy na záda školáka. Pro výrobek perfektně splňující ergonomické požadavky naštěstí není třeba chodit daleko. Už od r. 1992 funguje u nás i na náročných evropských trzích česko-švýcarský výrobce kompletního sortimentu školních potřeb Leasyn. Hledáte-li 100% český výrobek špičkové kvality z dobrých a ověřených materiálů, u tohoto výrobce si můžete vybrat z široké nabídky a za rozumnou cenu.

Nedostatečné vybavení bezpečnostními prvky

Klíčovým prvkem jsou reflexní materiály a odrazky. Existuje i norma pro minimální výměru těchto prvků, nicméně v praxi se setkáte i s jejím nedodržováním. Nedostatečné ochranné prvky patří u školních tašek k nejčastějším problémům zjištěným nezávislými testy. Rozhodující je přitom umístění a velikost – minimálně 20 % čelní plochy by mělo být provedeno v signální barvě. Nutné jsou i boční reflexní plochy. Když se dítě pohybuje v blízkosti komunikace nebo přechází přes ni, boční bezpečnostní prvky mohou uvědomit řidiče blížícího se automobilu včas.

Zběsilé nákupy za pět dvanáct

Nečekejte, až se na přelomu srpna a září výhodné nabídky jednotlivých prodejců budou vzájemně trumfovat a až začnou zbrojit i malá papírnictví. Je rozumnější vše si v klidu promyslet a nákupy realizovat průběžně se seznamem posvěceným přímo školou a třídním učitelem v ruce. Sníží se tak riziko, že sednete na lep vychytralému obchodníkovi, a pořídíte jen to, co skutečně potřebujete.

Předražené populární motivy vs. úspora

Designu školních pomůcek vévodí oblíbené postavičky a hrdinové z amerických seriálů a filmů. Za ty si ovšem u pokladny zaplatíte tučnou přirážku. Je dobré udělat ratolesti radost a pořídit jí něco z výbavy podle preferencí, nepodléhejte ale všem navymýšleným rozmarům. Pořizování potřebných propriet by se vám mohlo až několikanásobně prodražit.

FOTO: Wikipedia.cz

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: